Skóra

Zdrowie wątroby a trądzik

wątroba a trądzik

Trądzik to powszechny problem skórny, z którym zmaga się wiele osób. Według Stowarzyszenia Amerykańskiej Akademii Dermatologii „trądzik jest najczęstszą chorobą skóry w Stanach Zjednoczonych, dotykającą nawet 50 milionów Amerykanów rocznie”.

Pojawia się, gdy mieszki włosowe pod skórą zatykają się olejem i martwymi komórkami skóry. Sebum, czyli olej produkowany przez naszą skórę, pomaga zapobiegać jej nadmiernemu wysuszeniu. Pory naszej skóry mogą być zatkane przez sebum i martwe komórki skóry, co może prowadzić do powstawania ognisk – tego, co nazywamy pryszczami lub pryszczami.

Choć trądzik wydaje się być jedynie problemem ze skórą, jest czymś więcej. W rzeczywistości jest on wyrazem głębszej przyczyny – braku równowagi w naszym układzie pokarmowym lub hormonalnym.

Zdrowie jelit, zdrowie wątroby i trądzik

Kiedy masz problemy z jelitami, mogą one prowadzić do problemów z Twoją skórą, przeczytaj więcej o tym połączeniu na naszym blogu poświęconym połączeniu zdrowia jelit i skóry. Na przykład nieszczelne jelita lub przepuszczalność jelit to często spotykane problemy trawienne, które mogą wywoływać reakcję autoimmunologiczną, co z kolei może powodować wypryski i wysypki na powierzchni skóry.

Wiele osób uważa, że „jelita” to tylko żołądek lub jelita. W rzeczywistości termin „jelita” odnosi się do całego przewodu pokarmowego i organów biorących udział w procesie trawienia, a wątroba jest bardzo ważną częścią układu pokarmowego.

W rzeczywistości wątroba jest ważną częścią całego ciała i jest zdecydowanie najciężej pracującym organem, który codziennie wykonuje ponad 500 zadań. Wśród tych setek zadań wątroba filtruje i neutralizuje przyjmowane przez Ciebie toksyny, stale produkuje żółć – substancję chemiczną, która pomaga zamieniać tłuszcze w energię i jest niezbędną częścią procesu trawienia, a także produkuje cholesterol i specjalne białka, które pomagają przenosić tłuszcze w organizmie.

Jak widzisz, wątroba jest ważnym organem. Dlatego zdrowie wątroby jest niezbędne dla zdrowia całego organizmu, a kiedy wątroba nie funkcjonuje prawidłowo, wywołuje kaskadę skutków, które mogą prowadzić do wielu problemów i schorzeń – w tym trądziku.

Kiedy wątroba jest przeciążona toksynami, alkoholem, hormonami lub zapalnymi produktami ubocznymi, może to powodować choroby skóry, takie jak trądzik, egzema, łuszczyca i trądzik różowaty. Słaba praca wątroby lub choroba wątroby i trądzik mają ze sobą ścisły związek.

Połączenia z trądzikiem wątrobowym

Trądzik i zdrowie wątroby mają ze sobą ścisły związek. Trądzik może być z pewnością wynikiem braku złuszczania skóry, ponieważ martwe komórki skóry mogą zatykać pory i prowadzić do powstawania wyprysków. Może być również spowodowany brakiem równowagi hormonalnej, co prowadzi do nadmiernej produkcji oleju (sebum). Kiedy ten olej miesza się z brudem, bakteriami i martwymi komórkami skóry, może prowadzić do zatkania porów i trądziku.

W wielu przypadkach trądzik jest jednak spowodowany złym stanem zdrowia układu pokarmowego i wątroby (która jest częścią układu pokarmowego).

Jeśli Twoja wątroba jest zatkana, nie jest w stanie skutecznie rozkładać toksyn, przez co mogą się one gromadzić. W takiej sytuacji twoje ciało będzie próbowało wypłukać te toksyny w inny sposób, na przykład przez pot. Kiedy toksyny są wydalane przez pory, mogą podrażniać skórę, powodować stany zapalne i prowadzić do powstawania wyprysków.

Kiedy wątroba nie może prawidłowo filtrować krwi, toksyny w niej zawarte – takie jak pestycydy, chemikalia, narkotyki, alkohol, zanieczyszczenia środowiskowe – są rozprowadzane po całym ciele do tkanek i organów, w tym do skóry (która jest największym organem ciała).

Wątroba odgrywa również kluczową rolę w rozkładaniu tłuszczu poprzez produkcję żółci. Żółć to płyn wytwarzany i uwalniany przez wątrobę i przechowywany w pęcherzyku żółciowym. Żółć rozkłada tłuszcze na kwasy tłuszczowe, które mogą być następnie wchłonięte przez organizm w przewodzie pokarmowym.

Kiedy funkcjonowanie wątroby jest zaburzone, tłuszcze nie są skutecznie rozkładane i pozostają w krwiobiegu. Gruczoły łojowe, czyli gruczoły produkujące sebum w skórze, często próbują zrekompensować sobie ten dodatkowy tłuszcz we krwi i próbują go wykorzystać. Jednak wykorzystywanie tych tłuszczów do produkcji sebum może doprowadzić do zniszczenia naturalnych olejków na skórze, ponieważ zawierają one toksyny wywołujące stan zapalny.

W dużej mierze zależy to od jakości spożywanych przez Ciebie tłuszczów. Jeśli Twoja dieta zawiera dużą ilość tłuszczów pochodzących ze zjełczałych olejów (takich jak przemysłowe oleje roślinne, np. olej rzepakowy, słonecznikowy), smażonych potraw, margaryny i innych podobnych produktów, prawdopodobnie doprowadzi to do powstania wyprysków – stąd stare powiedzenie, że „tłuste jedzenie powoduje trądzik”.

Tłuszcze niskiej jakości, które znajdują się w krwiobiegu, nie mogą być przetwarzane przez wątrobę i dlatego są uwalniane przez gruczoły łojowe, mieszając się z naturalnymi olejami skóry i prowadząc do powstawania wyprysków.

Dlatego właśnie choroby wątroby i trądzik zazwyczaj idą w parze. Niestety, wiele osób nie ma wiedzy na temat wątroby i nie wie, jak o nią dbać lub jak przywrócić jej zdrowie w przypadku uszkodzenia. Wątroba ma niesamowitą zdolność do samoregeneracji, jeśli otrzyma odpowiednie składniki odżywcze i jeśli nie jest stale obciążana toksynami.

Dodatkowo, kiedy ktoś oczyszcza wątrobę, może doświadczyć trądziku jako reakcji oczyszczającej. Trądzik po detoksie wątroby jest zasadniczo spowodowany uwalnianiem toksyn do krwiobiegu, co może skutkować pojawieniem się wyprysków na skórze.

Tradycyjna medycyna chińska widzi związek między wątrobą a trądzikiem

trądzik

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (TCM) trądzik nie jest uważany za pojedynczą dolegliwość, ale za wynik wielu różnych wzorców zaburzeń równowagi w organizmie. Dlatego do leczenia trądziku podchodzi się w różny sposób, w zależności od unikalnych dla danej osoby wzorców.

Tradycyjne podejście do trądziku próbuje przyjrzeć się temu, co oznacza trądzik. Zamiast postrzegać trądzik jako oznakę brudu i bakterii uwięzionych w porach, obserwują twarz i zastanawiają się, „co oznacza twój trądzik? dlaczego masz trądzik w tym, a nie innym miejscu?”. I faktycznie mają mapę twarzy dla trądziku, która powstała na przestrzeni lat i sugeruje, dlaczego ktoś ma trądzik w takim, a nie innym miejscu.

Nie wdając się w zbytnie szczegóły dotyczące Tradycyjnej Medycyny Chińskiej lub podejścia do trądziku, często mówi się, że trądzik jest spowodowany nagromadzeniem „nadmiaru ciepła”. Nadmiar ciepła może się gromadzić w wyniku niezrównoważonej diety, nadaktywnego trybu życia, emocji takich jak złość i innych czynników związanych ze stylem życia.

W TCM mówi się, że złość jest przechowywana w wątrobie i że ta energia cieplna złości może prowadzić do złego funkcjonowania wątroby, co z kolei może powodować zatrzymanie ciepła we krwi. Ponieważ krew odżywia skórę, ta energia cieplna zostanie uwolniona przez skórę i doprowadzi do powstania wyprysków.

Całkiem ciekawe, prawda? To starożytne spojrzenie na trądzik, które ma ponad 2000 lat, nie odbiega od rozumienia współczesnej medycyny. Tyle że zamiast mówić, że toksyny wpływają na wątrobę, dostają się do krwiobiegu i są uwalniane przez skórę, mówi się, że jest to „ciepło” lub „energia cieplna”.

Dodają również komponent emocjonalny, którym współczesna medycyna zazwyczaj się nie zajmuje.

Jak poprawić zdrowie wątroby

Odpowiednia pielęgnacja skóry jest ważna w zapobieganiu trądzikowi. Jednak równie ważna (jeśli nie ważniejsza) jest odpowiednia pielęgnacja wątroby. Tak naprawdę istotna jest cała pielęgnacja jelit, ponieważ wątroba jest częścią układu pokarmowego.

Istnieją sposoby, aby poprawić zdrowie wątroby, a tym samym pomóc w leczeniu trądziku. Niektóre z najlepszych sposobów, w jaki możesz zadbać o wątrobę:

Obniżenie obciążenia toksycznego. Wszyscy mamy obciążenie toksyczne, które odnosi się do ilości toksyn w organizmie w danym momencie. Wszystkie te toksyny muszą być przetworzone przez wątrobę, dlatego dieta lub styl życia, które narażają Cię na dużą ilość toksyn, mogą łatwo przeciążyć wątrobę. Toksyny znajdują się w tak wielu produktach, że trudno ich uniknąć. Znajdują się w przetworzonej żywności, żywności uprawianej z użyciem pestycydów, wodzie z kranu i wodzie butelkowanej, środkach czystości, detergentach, produktach higienicznych, produktach do pielęgnacji ciała i kosmetykach, farbach, naczyniach kuchennych, spalinach i wielu innych. Aby jak najlepiej zadbać o swoją wątrobę i ogólnie o zdrowie, staraj się unikać kontaktu z toksynami, jedząc organiczne produkty, filtrując wodę, kupując domowy filtr powietrza, używając nietoksycznych naczyń kuchennych oraz naturalnych środków czystości i higieny osobistej.

Pij dużo wody dobrej jakości. Woda jest niezbędna do życia i niezbędna dla twojego zdrowia. Woda pomaga wypłukać toksyny z wątroby i utrzymać funkcjonowanie wszystkich organów (w tym wątroby).

Jedz pokarmy wspierające wątrobę. Niektóre produkty spożywcze zawierają związki, które są znane z tego, że wspierają zdrowie wątroby. Jabłka, szparagi, mniszek lekarski, smoczy owoc (pitaya), jagody, oliwa z oliwek, migdały i zielenina liściasta należą do najważniejszych pokarmów wspierających wątrobę. Dieta bogata w błonnik jest również korzystna dla zdrowia wątroby. Przeczytaj ten blog o najlepszych superfoods do detoksykacji, aby dowiedzieć się więcej.

Kontroluj swój poziom stresu. Stres jest bardzo silny dla organizmu. Niezależnie od tego, czy jest to stres psychologiczny i napięcie, czy też stres spowodowany brakiem snu lub przepracowaniem, może być szkodliwy dla zdrowia – zwłaszcza gdy trwa długo. Dbałość o siebie jest priorytetem, dobrze wypoczywaj i znajdź czas na relaks.

Ćwiczenia fizyczne są ważne dla wielu funkcji organizmu. Poprawia stan układu krążenia, obniża poziom stresu i poprawia trawienie. Staraj się ruszać każdego dnia, aby wspierać wątrobę i cały organizm.