Paznokcie

Jak zapuścić długie i zdrowe paznokcie

Jak zapuścić długie i zdrowe paznokcie

Przyjrzyj się dokładnie swoim paznokciom. Czy są mocne i zdrowo wyglądające? A może widzisz grzbiety, wgłębienia lub obszary o nietypowym kolorze lub kształcie? Wielu mniej pożądanych stanów paznokci można uniknąć poprzez właściwą ich pielęgnację. Inne mogą wskazywać na chorobę podstawową, która wymaga uwagi.

Paznokcie: Co jest normalne, a co nie

Twoje paznokcie – złożone z laminowanych warstw białka zwanego keratyną – wyrastają z obszaru u podstawy paznokcia pod skórką. Zdrowe paznokcie są gładkie, bez wżerów i rowków. Mają jednolity kolor i konsystencję oraz są pozbawione plam i przebarwień.

Czasami na paznokciach pojawiają się nieszkodliwe pionowe grzbiety, które biegną od skórki do czubka paznokcia. Z wiekiem pionowe grzbiety stają się coraz bardziej widoczne. W wyniku urazu na paznokciach mogą również pojawić się białe linie lub plamy, które jednak ostatecznie zrastają się z paznokciem.

Nie wszystkie choroby paznokci są jednak normalne. Skonsultuj się z lekarzem lub dermatologiem, jeśli zauważysz:

 • Zmiany w kolorze paznokci, takie jak odbarwienie całego paznokcia lub ciemna smuga pod paznokciem
 • Zmiany w kształcie paznokci, takie jak zakręcony paznokieć
 • Przerzedzenie lub pogrubienie paznokci
 • Oddzielanie się paznokcia od otaczającej go skóry
 • Krwawienie wokół paznokci
 • Obrzęk lub ból wokół paznokci
 • Niewyrastanie paznokci

Pielęgnacja paznokci: Co robić

Aby Twoje paznokcie wyglądały jak najlepiej:

 • Utrzymuj paznokcie suche i czyste. Zapobiega to rozwojowi bakterii pod paznokciami. Wielokrotny lub długotrwały kontakt z wodą może przyczynić się do rozdwajania paznokci. Noś gumowe rękawiczki wyściełane bawełną podczas mycia naczyń, sprzątania lub używania ostrych środków chemicznych.
 • Praktykuj dobrą higienę paznokci. Używaj ostrych nożyczek do manicure lub obcinaczek. Obcinaj paznokcie prosto w poprzek, a następnie zaokrąglaj końcówki w delikatny łuk.
 • Stosuj środki nawilżające. Kiedy używasz balsamu do rąk, wcieraj go również w paznokcie i skórki.
 • Nałóż warstwę ochronną. Zastosowanie utwardzacza do paznokci może pomóc wzmocnić paznokcie.
 • Zapytaj swojego lekarza o biotynę. Niektóre badania sugerują, że suplement diety, jakim jest biotyna, może pomóc wzmocnić słabe lub łamliwe paznokcie.

Pielęgnacja paznokci: Czego nie robić

Aby zapobiec uszkodzeniu paznokci, nie:

 • Obgryzać paznokci ani dłubać przy skórkach. Te nawyki mogą uszkodzić łożysko paznokcia. Nawet niewielkie skaleczenie wzdłuż paznokcia może umożliwić bakteriom lub grzybom przedostanie się do środka i wywołanie infekcji.
 • Wyciągaj paznokcie. Możesz w ten sposób rozerwać żywą tkankę wraz z paznokciem. Zamiast tego ostrożnie obcinaj paznokcie.
 • Używaj ostrych produktów do pielęgnacji paznokci. Ogranicz użycie zmywacza do paznokci. – Jeśli używasz zmywacza do paznokci, wybierz formułę bez acetonu.
 • Ignoruj problemy. Jeśli masz problem z paznokciami, który nie wydaje się ustępować samoistnie lub jest związany z innymi oznakami i objawami, skonsultuj się z lekarzem lub dermatologiem w celu dokonania oceny.

Uwaga na temat manicure i pedicure

zdrowe paznokcie

Jeśli polegasz na manicure lub pedicure dla zdrowo wyglądających paznokci, pamiętaj o kilku rzeczach. Korzystaj z salonów, które posiadają aktualną licencję państwową i współpracuj tylko z technikami posiadającymi licencję państwową. Nie usuwaj skórek – mają one za zadanie uszczelnić skórę do płytki paznokcia, więc ich usunięcie może prowadzić do infekcji paznokci. Upewnij się również, że Twój technik paznokci prawidłowo sterylizuje wszystkie narzędzia używane podczas zabiegu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.

Możesz również zapytać jak czyszczone są wanny do kąpieli stóp. Najlepiej, jeśli między klientami stosuje się roztwór wybielający, a filtry są regularnie czyszczone.

Łatwo jest zaniedbać swoje paznokcie – ale podjęcie kilku podstawowych kroków może utrzymać paznokcie zdrowe i silne.