Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest najczęstszym rodzajem egzemy, dotykającym dzieci i dorosłych. Jest to stan przewlekły, który może pojawiać się i znikać przez lata lub przez całe życie i może nakładać się na inne rodzaje egzemy.
Czym jest atopowe zapalenie skóry?
U osób cierpiących na AZS, z przyczyn skomplikowanych i nie do końca wyjaśnionych przez naukę, układ odpornościowy staje się zaburzony i nadaktywny. Wywołuje to stan zapalny, który uszkadza barierę skórną, pozostawiając ją suchą i podatną na swędzenie oraz wysypki, które mogą mieć kolor fioletowy, brązowy lub szarawy w przypadku ciemniejszych odcieni skóry i czerwony w przypadku jaśniejszych odcieni skóry.
Badania pokazują, że niektóre osoby z egzemą, zwłaszcza atopowym zapaleniem skóry, mają mutację genu odpowiedzialnego za tworzenie filagryny. Filagryna jest białkiem, które pomaga naszemu organizmowi utrzymać zdrową, ochronną barierę na bardzo górnej warstwie skóry. Bez wystarczającej ilości filagryny do zbudowania silnej bariery ochronnej skóry, wilgoć może uciec, a bakterie, wirusy i inne mogą się dostać do środka. To dlatego wiele osób z AZS ma bardzo suchą i podatną na infekcje skórę.
Kto choruje na AZS i dlaczego?
Atopowe zapalenie skóry zazwyczaj rozpoczyna się w dzieciństwie, zwykle w pierwszych sześciu miesiącach życia dziecka. Mimo że jest to powszechna forma egzemy, jest ona również ciężka i długotrwała. Kiedy Ty lub Twoje dziecko macie atopowe zapalenie skóry, może się ono czasem poprawić, ale w innych przypadkach może się pogorszyć. U niektórych dzieci objawy mogą ustępować w miarę dorastania, podczas gdy inne dzieci będą miały atopowe zapalenie skóry z zaostrzeniem w wieku dorosłym.
Atopowe zapalenie skóry występuje wraz z dwoma innymi chorobami alergicznymi: astmą i katarem siennym (alergicznym nieżytem nosa). Osoby cierpiące na astmę i/lub katar sienny lub członkowie ich rodzin są bardziej narażeni na rozwój AZS.
Jakie są objawy atopowej skóry?
Swędzenie jest cechą charakterystyczną AZS, a niektóre dane wskazują, że ponad 85% osób cierpiących na tę chorobę doświadcza tego niepokojącego objawu każdego dnia. Powszechne są także bóle skóry i problemy ze snem spowodowane świądem.
U osób z AZS w dowolnym miejscu na ciele mogą pojawić się wysypki, które mogą sączyć się, płynąć i krwawić po zadrapaniu, co sprawia, że skóra jest podatna na zakażenia. Skóra może stać się sucha i przebarwiona, a powtarzające się drapanie może spowodować zgrubienie i stwardnienie – proces zwany lichenifikacją.