Skóra

Sucha skóra głowy – czym jest i jak jej unikać?

sucha skóra głowy

Jeśli skóra na Twojej głowie swędzi i łuszczy się, możesz mieć suchą skórę głowy. Stan ten występuje, gdy skóra głowy traci zbyt dużo wilgoci. Produkty do pielęgnacji włosów, pogoda, wiek i różne choroby skóry mogą powodować suchość skóry głowy. Być może uda się ją wyleczyć poprzez zmianę szamponu, ale jeśli suchość skóry głowy nie ustępuje, należy skontaktować się z lekarzem.

Co to jest sucha skóra głowy?

Sucha skóra głowy może wystąpić, gdy skóra na głowie traci zbyt dużo wody lub wilgoci. Stan ten może powodować swędzenie i łuszczenie się skóry. Skóra na skórze głowy staje się podrażniona i łuszczy się. Istnieje wiele powodów, dla których skóra głowy może być sucha. Niektóre produkty do pielęgnacji włosów mogą wysuszać i podrażniać skórę głowy. Pogoda i wiek również mogą mieć wpływ na skórę głowy. Ale także poważniejsze choroby skóry mogą powodować suchość skóry głowy.

Jaka jest różnica między łupieżem a suchą skórą głowy?

Zarówno sucha skóra głowy, jak i łupież mogą powodować swędzenie i łuszczenie się skóry głowy. Z tego powodu czasami trudno jest je odróżnić. Jednak nadmiar oleju powoduje łupież, a utrata wilgoci powoduje suchość skóry głowy.

Kiedy masz zbyt dużo oleju na skórze głowy, komórki skóry mogą się gromadzić. Skóra głowy może być czerwona, tłusta i łuszcząca się. Łuski szybko się łuszczą, a wtedy pojawia się łupież. Łupież wygląda jak większe kawałki suchej skóry łuszczące się z Twojej skóry głowy. Często pojawia się i znika i jest bardzo częstą dolegliwością.

Główną przyczyną łupieżu jest łojotokowe zapalenie skóry. Łojotokowe zapalenie skóry to choroba skóry o różnych przyczynach. Drożdże, które żyją na skórze, stres lub stan zdrowia mogą powodować łojotokowe zapalenie skóry. Dzieci również mogą zachorować na łojotokowe zapalenie skóry.

Sucha skóra głowy może powodować swędzenie i łuszczenie się, ale to coś innego niż łupież. Jeśli masz suchą skórę głowy, reszta ciała również może odczuwać suchość. Ponadto, przyczyny tego stanu są różne. Utrata wilgoci może być spowodowana wieloma czynnikami, w tym różnymi chorobami skóry.

Co powoduje suchość skóry głowy?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Twoja skóra głowy jest tak sucha, musisz wziąć pod uwagę kilka powodów. Produkty, których używasz do włosów mogą powodować kontaktowe zapalenie skóry. Kontaktowe zapalenie skóry to reakcja na coś, co powoduje swędzenie i podrażnienie. Wiele produktów do pielęgnacji włosów wysusza je, pozbawiając je naturalnych olejków, co może powodować podrażnienie skóry głowy.

Przyczyną tego stanu może być również pogoda. Środowiska o niskiej wilgotności i obszary położone w zimnym klimacie mogą wysuszać skórę głowy. Ponadto, wraz z wiekiem skóra zaczyna się wysuszać. Jednakże, stan ten może wystąpić z bardziej poważnych powodów. Te warunki mogą obejmować:

Łuszczyca

Łuszczyca jest długotrwałą (przewlekłą) chorobą skóry, która powoduje zbyt szybki wzrost komórek skóry. Ten szybki wzrost sprawia, że komórki skóry gromadzą się na powierzchni skóry w postaci plam. Plamy te nazywane są blaszkami. Łuszczyca ma wiele elementów genetycznych, ale inne czynniki również mogą ją wywołać. Czynniki te obejmują infekcje, urazy i leki. Obejmują one również czynniki związane ze stylem życia, takie jak picie alkoholu lub palenie papierosów.

Grzybica głowy (grzybica skóry głowy)

Grzybica skóry głowy, lub grzybica skóry głowy, to grzybicze zakażenie skóry głowy. Grzybica skóry głowy rozprzestrzenia się bardzo łatwo. Możesz się nią zarazić poprzez bezpośredni kontakt z innymi ludźmi i zwierzętami. Możesz się nią zarazić również poprzez dzielenie się przedmiotami, takimi jak kapelusze i szczotki, a także poprzez dotykanie powierzchni, na których znajduje się grzyb. Grzybica może żyć przez długi okres czasu na zainfekowanych powierzchniach i przedmiotach.

Rogowacenie słoneczne

Rogowacenie słoneczne (Actinic keratosis) jest rodzajem przedrakowego uszkodzenia słonecznego spowodowanego ekspozycją na słońce bez ochrony. Występuje najczęściej u osób, którym przy urodzeniu przypisano płeć męską i które doświadczyły utraty włosów, ponieważ mają mniejszą ochronę przed słońcem. Rogowacenie słoneczne jest również powszechne u osób w wieku 50 lat lub starszych, które spędzają dużo czasu na zewnątrz bez ochrony przeciwsłonecznej. Genetyka i historia rodziny może również odgrywać rolę.

Jak leczy się suchą skórę głowy?

Leczenie suchej skóry głowy zależy od przyczyny tego stanu. Jeśli przyczyną są produkty do włosów, być może trzeba będzie po prostu lepiej spłukiwać szampon. Szampon pozostający po wzięciu prysznica może podrażniać skórę głowy.

Jeśli to nie zadziała, możesz spróbować domowych sposobów na suchą skórę głowy. Jeśli jakiś produkt do pielęgnacji włosów powoduje kontaktowe zapalenie skóry, być może trzeba będzie przestać go używać. Zwykle można pozbyć się suchej skóry głowy, przechodząc na niemedyczny, delikatny szampon. Szampon do suchej skóry głowy pomaga zatrzymać suchość i łuski.

Jeśli przyczyną dolegliwości jest poważniejszy problem zdrowotny, należy skontaktować się z lekarzem. Dermatolog może zdiagnozować twój stan i pomóc naprawić suchą skórę głowy. Zabiegi mogą obejmować:

Łuszczyca

Twój dermatolog może przepisać maść lub krem z lekiem, takim jak kortykosteroid, do stosowania na skórę głowy. Kortykosteroidy szybko zmniejszają swędzenie, zaczerwienienie i łuszczenie.

Grzybica skóry głowy

Twój dermatolog może przepisać doustne leki przeciwgrzybicze, takie jak terbinafina.

Rogowacenie aktyniczne

Twój dermatolog może przepisać leki stosowane miejscowo, takie jak fluorouracyl lub imikwimod.

leczenie suchej skóry głowy

Jak można zapobiegać suchej skórze głowy?

stnieje kilka sposobów na zapobieganie suchej, swędzącej skórze głowy. Spróbuj wprowadzić niektóre z tych wskazówek do swojej rutyny:

  • Przestaw się na delikatny, nawilżający szampon.
  • Myj włosy rzadziej.
  • Kontroluj swój stres.
  • Pij więcej wody.
  • Rzuć palenie.
  • Dodaj więcej wilgoci do swojego domu za pomocą nawilżacza.

Kiedy sucha skóra głowy powinna być leczona przez lekarza?

Jeśli zmiana szamponu lub wypróbowanie innych środków dostępnych bez recepty nie przynoszą rezultatów, należy skontaktować się z lekarzem. Ponadto należy skontaktować się z dermatologiem, jeśli na skórze głowy wystąpi któryś z poniższych objawów:

  • Stałe swędzenie.
  • Czerwona wysypka.
  • Spuchnięta, ciepła lub bolesna w dotyku.

Dermatolog może pomóc określić, czy masz poważniejszą chorobę skóry. Opracuje on plan leczenia i powie Ci, co robić z suchą, łuszczącą się skórą głowy.