publikacja artykułów sponsorowanych
Skóra

Naturalne sposoby na zachowanie młodej skóry

Naturalne sposoby na zachowanie młodej skóry

Jeśli chodzi o cele związane z pielęgnacją skóry, słowo „promienna” wydaje się być na pierwszym miejscu. Dlatego w pogoni za zdrową, promienną cerą, przeczesaliśmy badania, skorzystaliśmy z pomocy ekspertów i sprawdzonych rytuałów, aby znaleźć najlepsze z najlepszych porad.

Codziennie stosuj bezpieczny, mineralny filtr przeciwsłoneczny.

Czysty, mineralny SPF powinien być stosowany codziennie, przez cały rok. „Promieniowanie ultrafioletowe jest jednoznacznie rakotwórcze”, wyjaśnia dyplomowany dermatolog Heidi Waldorf, M.D. „Jeśli nie przejmujesz się tym, pomyśl o próżności – promienie UV są główną przyczyną zmian tekstury i koloru starzejącej się skóry”. Aby chronić swoją skórę, Waldorf zaleca stosowanie filtra przeciwsłonecznego na bazie mineralnej (szukaj aktywnych składników, takich jak tlenek cynku lub dwutlenek tytanu), który ma SPF 30 lub wyższy i nakładanie go jako ostatni krok w rutynie pielęgnacyjnej każdego ranka. Ponieważ mineralny krem przeciwsłoneczny stanowi fizyczną barierę, powinien być stosowany jako ostatni krok przed makijażem: Wszelkie substancje pielęgnacyjne, które próbujesz nałożyć po nim, nie przenikną do skóry.

Dodatkowo, mądra pielęgnacja przeciwsłoneczna to coś więcej niż tylko filtr SPF. Zawsze pamiętaj o tym, ile czasu spędzasz na słońcu (czytaj: nie opalaj się dla sportu), a także noś kapelusze i inne ubrania ochronne.

Zadbaj o swoje jelita

Badania pokazują, że problemy zdrowotne związane z jelitami mogą objawiać się na skórze na wiele sposobów, od wyprysków po zaczerwienienia. Połączenie to ma nawet swoją nazwę: oś jelita-skóra. Ogólny stan zdrowia jelit jest zróżnicowany i złożony, dlatego ważne jest (z wielu powodów), aby każdy poświęcił czas na naukę dbania i odżywiania swojej unikalnej flory jelitowej. Jednakże, dla celów tego artykułu, oto ogólna wytyczna: Wszystko, co nie jest zdrowe dla Twoich jelit (np.: cukier, przetworzona żywność) może prowadzić do zaburzenia równowagi mikrobiomu jelitowego i wywołać stres oksydacyjny oraz procesy zapalne, nie tylko w jelitach, ale w całym organizmie. Z czasem, pozostawione bez kontroli, te zaburzenia równowagi mogą również objawiać się jako problemy skórne.

Włącz do swojej diety zdrowe tłuszcze

„Zdrowe tłuszcze, takie jak te znajdujące się w orzechach, siemieniu lnianym i awokado, mogą pomóc uzupełnić zdolność organizmu do wytwarzania zdrowych i silnych błon komórkowych, [co] może chronić przed szkodami środowiskowymi poprzez przywrócenie bariery skórnej” – wyjaśnia Samolitis. Waldorf zgadza się, wyjaśniając, że „niejedzenie odpowiednich zdrowych tłuszczów może powodować suchość skóry i włosów, a zwiększenie tych tłuszczów w diecie może pomóc w niektórych stanach skóry charakteryzujących się nadmierną suchością.” Inne zdrowo-tłuszczowe pokarmy, które warto znać dla świecącej skóry to łosoś, nasiona chia, oliwa z oliwek i całe jajka.

Zadbaj o równowagę mikrobiomu skóry

Podobnie jak jelita, zdrowy, zrównoważony mikrobiom skóry jest niezbędny do zachowania zdrowej, zrównoważonej skóry. Te mikroskopijne bakterie sprawiają, że skóra jest nawilżona i elastyczna, zwalczają wolne rodniki, chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a nawet przed promieniami UV. Utrzymuj swoją skórę w ryzach, unikając ostrych mydeł i peelingów, które mogą pozbawić ją niezbędnych olejków i bakterii tworzących mikrobiom skóry. Z drugiej strony, stosuj produkty do pielęgnacji skóry, które zostały opracowane specjalnie w celu wzmocnienia mikrobiomu skóry, takie jak te zawierające pre-, pro- i postbiotyki.

Zaraz po kąpieli zastosuj produkty do pielęgnacji skóry

Prawdopodobnie jednym z najbardziej istotnych elementów zdrowej skóry jest jej nawilżenie. Oprócz dobrej jakości zabiegów pielęgnacyjnych, czas, w którym nakładasz produkty, może mieć wpływ na zatrzymanie wilgoci. Najważniejsza rada Waldorf: zacznij stosować swoje zabiegi pielęgnacyjne natychmiast po wyjściu spod prysznica. „Nakładanie kremu nawilżającego codziennie na twarz i ciało po umyciu uzupełnia i uszczelnia wilgoć”, mówi. „O wiele lepiej jest utrzymać dobrą skórę, niż próbować nadrobić zaległości, gdy skóra jest już sucha, zaogniona i niekomfortowa”.

Wykonaj rutynowy masaż twarzy

Masaż twarzy to nie tylko przyjemne uczucie, ale także zmniejszenie napięcia i zwiększenie krążenia, co pomaga utrzymać zdrowe komórki skóry i wspomaga drenaż limfatyczny. Zaangażuj się w codzienną rutynę gua sha na twarz lub używaj wałka jadeitowego. To zajmie tylko kilka minut dziennie, a blask po masażu twarzy (dzięki wspomnianemu wcześniej zwiększeniu krążenia) będzie tego wart.

Bądź aktywny

Ćwiczenia zwiększają przepływ krwi w całym organizmie, dzięki czemu dostarczają skórze niezbędny tlen, składniki odżywcze i minerały. Podsumowując: Trening prowadzi do jaśniejszej, lepiej wyglądającej skóry.

Stosuj witaminę C

Sposoby na młody wygląd - naturalne sposoby odmładzania skóry

Jednym z najlepszych składników stosowanych miejscowo w celu uzyskania rozświetlonej skóry jest po prostu witamina C, która działa na wszystkie rodzaje skóry, wyrównując jej koloryt i rozjaśniając ją. Badania potwierdzające te twierdzenia są solidne i szeroko zakrojone: witamina C może wspierać zrównoważoną pigmentację, chronić przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, rozjaśniać koloryt skóry oraz wspomagać produkcję kolagenu i elastyny.

Minimalizuj stres

Wiemy, że łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale uczucie przewlekłego stresu może poważnie zaszkodzić Twojej skórze – a nawet wywołać szereg problemów, w tym autoimmunologicznych. Tym bardziej więc warto poświęcić się odpowiedniej rutynie pielęgnacyjnej, niezależnie od tego, jak ona wygląda w Twoim przypadku (choć możemy zasugerować kilka wspomnianych wcześniej wskazówek, takich jak znalezienie czasu na maseczki do twarzy, zabiegi pielęgnacyjne, ćwiczenia i piękny sen).