Włosy

Czy słona woda jest dobra dla Twoich włosów?

Czy słona woda jest dobra dla Twoich włosów

Wiele osób mocno wierzy, że słona woda ma pozytywny wpływ zarówno na skórę, jak i włosy, a w szczególności na skórę głowy. Biorąc pod uwagę bogactwo witamin i minerałów w słonej wodzie, samo spędzanie czasu w morzu może potencjalnie odżywić skórę głowy i włosy. Jednak gdy włosy są nadmiernie narażone na działanie słonej wody, może ona również wysuszyć włosy, podobnie jak skórę.

Biorąc to pod uwagę, używanie słonej wody do włosów jest mieczem obosiecznym.

W tym artykule, staramy się odpowiedzieć na pytanie „czy słona woda jest dobra dla Twoich włosów?”. Następnie przyjrzymy się pewnym środkom ostrożności, które należy podjąć, aby uniknąć uszkodzeń. I wreszcie, przyjrzymy się sposobom, w jakie możesz wykorzystać słoną wodę w swojej rutynie pielęgnacji włosów, aby uzyskać maksymalne korzyści.

Właściwości słonej wody

Słona woda jest naturalnie bogata w witaminy, minerały i aminokwasy. W szczególności potas, siarka i magnez występują w dużej ilości w wodzie morskiej. Wszystkie one mają terapeutyczne działanie na włosy i skórę.

Dodatkowo, sól morska naturalnie złuszcza skórę, co może pomóc w oczyszczeniu skóry głowy. W przypadku tłustej skóry głowy, jest to szczególnie pomocne, aby zachęcić silniejsze włosy i zdrowy wzrost.

Tak więc, stosowana z umiarem, słona woda może przynieść wiele korzyści dla włosów.

Zalety słonej wody dla włosów

Poniżej przedstawiamy najbardziej godne uwagi korzyści płynące z używania słonej wody do włosów:

  • Kryształki soli w wodzie morskiej nadają włosom więcej ciała i łagodzą podrażnioną, suchą i łuszczącą się skórę głowy.
  • Woda zawiera witaminy i minerały, takie jak magnez, potas i selen. Wszystkie one pomagają w utrzymaniu zdrowych włosów, a słona woda usuwa również szkodliwe dla włosów pierwiastki, takie jak rtęć.
  • Oprócz stymulowania krążenia krwi w skórze głowy, słona woda jest fantastycznym środkiem złuszczającym. W rezultacie, mieszki włosowe otrzymują więcej składników odżywczych, co prowadzi do zdrowszych włosów.
  • Sól ma właściwości przeciwgrzybiczne i poprzez obniżenie wilgotności pomaga w usuwaniu łupieżu wywołanego przez grzyby.
  • Woda morska może pełnić rolę naturalnego szamponu. Sprawia, że włosy są gładsze, usuwając z nich dodatkowe sebum i ciężkie oleje. Jest to szczególnie korzystne dla osób, których włosy są już z natury tłuste. Dodatkowo, pomaga usunąć z włosów resztki odżywki i szamponu.
  • Woda morska może być stosowana w leczeniu chorób skóry, takich jak egzema i łuszczyca, a także ma działanie antybiotyczne na skórę głowy. Skaleczenia i otarcia również mogą być łagodzone słoną wodą.

słona woda

Środki ostrożności przy stosowaniu słonej wody na włosy

Jeśli niedawno stosowałaś na włosach środki chemiczne, takie jak farba do włosów lub rozjaśniacz, nie zaleca się wystawiania ich na działanie wody morskiej. Składniki odżywcze z włosów poddanych zabiegom zostały już pozbawione, a dodanie słonej wody spowoduje, że włosy stracą jeszcze więcej wilgoci.

Ponadto, długotrwałe wystawienie na działanie słonej wody może spowodować blaknięcie farbowanych włosów. Aby to obejść, możesz przed zanurzeniem się w morzu nałożyć na skórę głowy i włosy odżywczy olejek.

Jak stosować słoną wodę na włosy?

Chodzenie na plażę to łatwy sposób na uzyskanie korzyści ze słonej wody dla włosów. Co jednak zrobić, gdy nie mieszkasz blisko plaży lub gdy pójście na nią nie jest łatwą opcją?

Wypróbuj jeden z poniższych sposobów na włączenie słonej wody do swojej rutyny pielęgnacji włosów. Możesz użyć zwykłej soli kuchennej lub wybrać sól morską, obie z nich można łatwo znaleźć w supermarkecie.

Zrób szampon
W pojemniku dokładnie połącz dwie części mydła kastylowego z trzema częściami soli morskiej. Użyj tej mieszanki do mycia włosów przez około 15 minut, a następnie umyj je zimną wodą, aby pozbyć się pozostałości.

Zrób roztwór odżywki do włosów
Wymieszaj pół filiżanki soli z jedną filiżanką wody i mieszaj, aż sól całkowicie się rozpuści. Wlej roztwór na mokre włosy po umyciu ich szamponem i masuj go w skórę głowy przez maksymalnie minutę. Następnie spłucz go zimną wodą.

Aby uzyskać dodatkowe odżywienie, użyj odżywczej odżywki po spłukaniu wody z solą.

Zrób zabieg Leave-in
Aby wykonać zabieg solankowy, połącz jedną łyżkę ciepłej wody i jedną łyżkę soli morskiej w butelce z rozpylaczem i mieszaj aż do rozpuszczenia soli. Następnie dodaj jedną łyżkę odżywki bez spłukiwania i jedną łyżkę oleju kokosowego. Wymieszaj roztwór, aż się zmiesza i rozpyl go na skórę głowy, aby leczyć różne dolegliwości.

Zrób prosty roztwór do płukania włosów
Po prostu wymieszaj trzy łyżki soli z ciepłą wodą i użyj tego roztworu do płukania skóry głowy i włosów. Następnie spłucz włosy zimną wodą, aby uniknąć rozdwajania końcówek i puszenia się włosów. Możesz również wmasować ten roztwór w skórę głowy przez kilka minut, zanim go zmyjesz.

Słona woda może zapewnić ogromne korzyści dla Twoich włosów, jeśli jest stosowana z umiarem i we właściwy sposób. Możesz wypróbować niektóre z powyższych wskazówek, aby włączyć słoną wodę do swojej rutyny pielęgnacji włosów. Jeśli zastanawiałaś się „czy słona woda jest dobra dla Twoich włosów”, teraz masz na to odpowiedź!