publikacja artykułów sponsorowanych
Włosy

Włosy wysokoporowate – porady, pielęgnacja

włosy wysokoporowate

Porowatość włosów to termin określający, jak łatwo włosy są w stanie wchłaniać i zatrzymywać wilgoć. W zależności od tego, jak bardzo porowate są Twoje włosy, można je sklasyfikować jako wysoko-, średnio- lub niskoporowate.

Jeśli masz włosy o wysokiej porowatości, oznacza to, że woda, oleje i inne produkty mogą być łatwo wchłaniane przez Twoje włosy. Z drugiej strony, ponieważ Twoje włosy są wysokoporowate, mogą nie być w stanie zatrzymać wilgoci tak dobrze jak inne rodzaje włosów.

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć, czym są włosy wysokoporowate, jak o nie dbać i jakich produktów używać, ten artykuł może przynieść Ci odpowiedzi, których szukasz.

Co to są włosy wysokoporowate?

Aby zrozumieć porowatość włosów, warto wiedzieć co nieco o ich strukturze.

Każde pasmo Twoich włosów składa się z trzech warstw:

  • otoczka: najbardziej zewnętrzna warstwa
  • kora: środkowa warstwa
  • medulla: warstwa wewnętrzna.

Najbardziej zewnętrzna warstwa łodygi włosa składa się z maleńkich osłonek, które są zbyt małe, by zobaczyć je gołym okiem. Chronią one wewnętrzne warstwy włosa, kontrolując stopień wchłaniania wilgoci, a także produktów i środków chemicznych.

Jeśli łuski są zbyt blisko siebie, może to uniemożliwić wchłanianie wilgoci. Jest to znane jako niska porowatość.

Jeśli skórki są zbyt oddalone od siebie, efekt jest odwrotny: Wilgoć może łatwo dostać się do wnętrza włosa, ale nie pozostaje na tyle długo, by odżywić i nawilżyć włosy. To właśnie są włosy wysokoporowate.

Włosy wysokoporowate mogą być genetyczne, co oznacza, że występują w Twojej rodzinie. Często jednak jest ona spowodowana obróbką i stylizacją włosów, taką jak prostowanie, suszenie, rozjaśnianie i inne zabiegi chemiczne.

Tego typu zabiegi mogą uszkodzić łuski włosa, powodując ich uniesienie lub rozdzielenie. Może to spowodować powstanie szczelin między łuskami, a w rezultacie włosy mogą być bardziej porowate niż normalnie.

Czym charakteryzują się włosy wysokoporowate?

Możesz mieć włosy wysokoporowate, jeśli Twoje włosy:

  • wyglądają i są suche
  • mają tendencję do puszenia się
  • łatwo się plączą
  • mają skłonność do łamania się
  • bardzo szybko schną na powietrzu
  • szybko wchłania produkty
  • rzadko wyglądają na błyszczące

jak dbać o włosy wysokoporowate

Jak dbać o włosy wysokoporowate?

Jak dbać o włosy wysokoporowate?
Jeśli chodzi o pielęgnację włosów wysokoporowatych, celem jest zmniejszenie i odwrócenie uszkodzeń otoczki, a także pomoc włosom w zatrzymaniu wilgoci.

Aby odżywiać, nawilżać i naprawiać włosy wysokoporowate, ważne jest stosowanie produktów, których formuła jest odpowiednia dla tego typu włosów. Zazwyczaj oznacza to stosowanie produktów do pielęgnacji włosów, które zawierają „cięższe” składniki, takie jak olejki czy masła.