Włosy

Kręcone włosy – jak dbać o nie dbać?

włosy kręcone

Podstawą pielęgnacji włosów kręconych jest odżywianie ich składnikami zwiększającymi nawilżenie, zapobieganie łamaniu się włosów oraz stosowanie stylizacji ochronnej jako sposobu na danie włosom przerwy i umożliwienie im wzrostu. Choć metody te zależą w dużej mierze od konkretnego wzoru loków, nawyków stylizacyjnych i stosowanych przez Ciebie naturalnych produktów do pielęgnacji włosów, ogólnie rzecz biorąc, istnieje podstawa do uzyskania kręconych włosów, które są wolne od puszenia się, nawilżone i wyglądają tak samo zdrowo jak się czują. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o naturalnej pielęgnacji włosów kręconych.

Jak dbać o włosy kręcone?

Jak już wspomnieliśmy, pielęgnacja włosów kręconych nie jest taka sama dla wszystkich – różni się w zależności od rodzaju loków. Jeżeli nigdy tego nie robiłaś, ważne jest, abyś określiła swój typ loków. Dzięki temu lepiej zrozumiesz, jak traktować i pielęgnować swoje loki. W rzeczywistości, większość osób z kręconymi włosami powie Ci, że ma na głowie kilka różnych typów loków i prawdopodobnie jest to prawda. W skali od prostych do kręconych, włosy teksturowane mieszczą się zazwyczaj w przedziale 3 i 4, przy czym trójki są bardziej falowane, a czwórki przyjmują naprawdę ciasną formę spirali.

Gdy już znasz swój typ lub typy, przeanalizujmy, jak dbać o włosy, zaczynając od najbardziej ciasnych (4C) i przechodząc do pasm bardziej falowanych (3A). Ogólnie rzecz biorąc, im mocniejszy skręt, tym większa podatność na przesuszenie, łamanie i puszenie się włosów. Dlatego najważniejsze jest zwiększenie zdolności włosów do zatrzymywania wilgoci.

Pielęgnacja włosów od 4A do 4C

Jak już wspomnieliśmy, ten wzór loków jest zazwyczaj najbardziej suchy. Naturalne oleje, które są wytwarzane przez skórę głowy z zamiarem nawilżenia całego trzonu włosa, mają trudności z przemieszczaniem się w dół każdego ciasno zwiniętego zwoju. Niektóre osoby z tym wzorcem mogą stwierdzić, że mają tłuste korzenie, ale suche pasma. Rozwiązaniem nie jest całkowite usunięcie oleju ze skóry głowy za pomocą ostrych szamponów – takie postępowanie może jeszcze bardziej wysuszyć włosy i spowodować problemy ze skórą głowy, takie jak swędzenie i łuszczenie się. Zamiast tego, podczas mycia włosów kręconych, używaj nawilżającego szamponu do włosów kręconych.

Ten model loków może również skorzystać z regularnych zabiegów głębokiego odżywiania. Kluczem do tego jest skupienie wysiłków pielęgnacyjnych na uzupełnianiu wilgoci. Unikaj szamponów, które jeszcze bardziej pozbawią włosy olejków, a zamiast tego poszukaj środków nawilżających, które zarówno wnikną we włosy, jak i pomogą uszczelnić składniki nawilżające, które do nich wlewasz.

Pielęgnacja włosów 3A do 3C

Pasma w tym przedziale loków są zazwyczaj luźniejsze i bardziej faliste. Utrzymanie wilgoci zależy tu w dużej mierze od porowatości włosów, a nie od struktury każdego z loków. Loki te mogą być bardziej suche, jeśli włosy są bardziej porowate, lub łatwo mogą zostać obciążone przez zbyt ciężkie produkty nawilżające, stylizatory i odżywki, jeśli włosy mają niską porowatość. Wszystko jest kwestią znalezienia równowagi.

Loki na poziomie 3s mogą się puszyć szybciej niż inne wzory, a ponieważ loki znajdują się gdzieś pomiędzy falą a ciasną spiralą, możesz zauważyć, że Twoje loki tracą kształt szybciej i częściej. Skup się oczywiście na ich nawilżeniu, ale także na nadaniu im definicji i utrwaleniu z pomocą lekkiego żelu do włosów.

Jak stworzyć rutynę dla włosów kręconych?

Rutyna dla włosów kręconych tak naprawdę różni się tylko nieznacznie w zależności od rodzaju loków. Największą różnicą w sposobie pielęgnacji włosów kręconych będzie rodzaj stosowanych przez Ciebie produktów do włosów kręconych, tak jak to opisaliśmy powyżej. Poniżej, podzieliliśmy podstawowe zasady pielęgnacji włosów kręconych na pięć kroków, których powinna przestrzegać każda osoba posiadająca loki.

1. Oczyszczanie

Bez względu na to, jaki masz wzór, rozpocznij swoją rutynę z włosami kręconymi od porządnego mycia, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, brudu i nadmiaru oleju. Skup się na korzeniach, gdzie gromadzą się nagromadzone zanieczyszczenia i delikatnie wmasuj środek myjący od nasady aż po końce włosów.

2. Właściwe suszenie

Susz swoje loki ostrożnie. Mokre włosy, niezależnie od ich struktury, są bardzo delikatne. Ważne jest, aby suszyć włosy kręcone przy użyciu tkaniny, która nie powoduje zbyt dużego tarcia. Tarcie nie tylko sprawia, że loki wyglądają na puszące się, ponieważ podnosi ono naskórek, ale także może powodować ich łamanie. Zamiast tradycyjnego ręcznika, który może być szorstki dla włosów, do suszenia loków użyj miękkiej bawełnianej koszulki.

3. Ochrona

Ważnym elementem pielęgnacji loków jest sposób, w jaki chronisz włosy podczas snu. Ważne jest, by zadbać o ich odpowiednią stylizację oraz o to, by nie ocierały się o szorstkie tkaniny. Spanie z maską lub satynową poszewką na poduszkę jest niemalże obowiązkowym elementem każdej pielęgnacji włosów kręconych, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z włosami krótkimi czy długimi.

pielęgnacja włosów kręconych

Włosy kręcone – porady i wskazówki

Choć nie ma magicznych wskazówek i trików, które usunęłyby cały wysiłek związany z pielęgnacją włosów kręconych, są pewne wskazówki, które mogą sprawić, że Twoje kręcone włosy będą wyglądać i czuć się całkiem inaczej.

Zapobiegaj rozdwajaniu się końcówek

Loki, które są gładkie, zdefiniowane i zdrowe wymagają regularnego podcinania. Rozdwajające się końcówki nie tylko sprawiają, że loki wyglądają niezdrowo, ale także są wstępem do dalszych uszkodzeń. Zapobiegaj łamaniu się włosów, podcinając je co sześć do ośmiu tygodni.

Wybieraj dobre składniki

To, co nakładasz na włosy, jest równie ważne jak to, jak się z nimi obchodzisz. Loki mogą być delikatne, zwłaszcza gdy są już przesuszone, dlatego szukaj produktów zawierających składniki, które nie pozbawią ich naturalnych olejków, jak siarczany i alkohole, a także unikaj tych, które blokują wchłanianie wilgoci.