Włosy

Siwe włosy – fakty i mity

Siwe włosy - fakty i mity na temat siwych włosów

Istnieje wiele różnych opowieści o tym, co powoduje siwienie włosów – niektóre z nich są prawdziwe, inne to tylko bajki. Oddzielmy więc fakty od fikcji.

Po pierwsze, wyjaśnijmy sobie, że siwe włosy nie są w rzeczywistości siwe. W rzeczywistości, siwe włosy są bezbarwne. Melanina zawarta w niektórych komórkach łodygi włosa nadaje włosom wyraźny kolor. Z czasem komórki te produkują mniej pigmentu, przez co włosy całkowicie tracą swój kolor.

Prawda o siwych włosach

Zapewne słyszałaś, że wyrywanie siwych włosów sprawi, że w ich miejsce wyrosną dwa. Jest to pomysł, który zdecydowanie nie ma podstaw naukowych. Włosy rosną pojedynczo, więc wyrwane pasmo zostanie po prostu zastąpione przez inne w tym samym miejscu.

Być może słyszałaś również, że siwe włosy są oznaką starości. W rzeczywistości jednak, siwe włosy mogą pojawić się w każdym wieku. W rzeczywistości, średnio kobiety zaczynają siwieć w bardzo młodym wieku 34 lat. Oczywiście, jedną z najbardziej popularnych historii jest ta, że stres może powodować siwienie włosów. I to rzeczywiście może być prawda. Choć istnieją sprzeczne opinie na ten temat, wiadomo, że duży stres lub szokujące wydarzenia mogą powodować siwienie włosów.

Jeśli masz ciemne włosy

Jeśli szukasz całkowitego pokrycia siwych włosów, Joan Novak, niezależna stylistka kolorów z siedzibą w Whistler, B.C., radzi, aby poprosić swojego stylistę o trwałą farbę. „Siwe włosy mogą być czasami bardziej odporne na kolor, więc Twój kolorysta może dostosować formułę farby i czas, aby zapewnić pokrycie [nawet] najbardziej upartych włosów”, mówi. Pamiętaj też, że uniknięcie siwizny to zobowiązanie. Novak mówi, że aby utrzymać odrost pod kontrolą, możesz spodziewać się farbowania włosów co trzy do sześciu tygodni.

Jeśli masz jasne włosy

Blondynki mają ułatwione zadanie, jeśli chodzi o koloryzację całościową. Jaśniejszy odcień nie jest tak wyraźnym kontrastem, jak u brunetek, więc pasma mogą być zabarwione farbą w kolorze jasnego blondu lub czasem zmieszane z foliowymi pasemkami, w zależności od tego, ile masz siwych włosów. „Możesz również wykonać kombinację pełnego koloru z pasemkami, aby uzyskać zmianę koloru”, mówi Novak. Wizyty u fryzjera są również nieco bardziej rozłożone w czasie, gdyż większość blondynek potrzebuje korekty nasady włosów co sześć do ośmiu tygodni.

Jeśli chcesz pofarbować włosy w domu

Kristjan Hayden, dyrektor kreatywny Aveda Canada, ma gorącą radę, jak uzyskać właściwy kolor. „Upewnij się, że nie przeciągasz barwnika na końce za każdym razem, gdy farbujesz włosy. Naprawdę chcesz odizolować obszar odrostu korzeniowego”, mówi. Jeśli podczas każdej sesji koloryzacji będziesz przeciągać farbę na końce włosów, będą one wielokrotnie farbowane, co utrudni złagodzenie koloru w przyszłości.

Jeśli masz tylko kilka minut

Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z odrostem przy skórze głowy, czy chcesz zakryć pasemka, istnieje wiele produktów barwionych, które szybko poradzą sobie z siwizną. „Produkty te nie zmienią koloru Twoich włosów – po prostu siedzą na powierzchni, więc nie będą w ogóle kolidować z Twoim naturalnym odcieniem” – mówi Novak. Najlepszym sposobem na poprawienie wyglądu korzeni Hayden jest suchy szampon z barwnikiem, który jest łatwy w użyciu i łatwo się rozprowadza, nadając włosom bardzo naturalny wygląd.

Prawda czy fałsz? 5 popularnych mitów o siwych włosach

Z wiekiem, pigment melaniny w mieszkach włosowych zmniejsza się, powodując siwienie włosów. Jednak dzięki starym opowieściom, srebrne włosy wciąż pozostają tajemnicą. Poprosiliśmy dermatologa z Toronto, dr Lisę Kellett, aby oddzieliła fakty od fikcji.

Mit #1: Jeśli wyrwiesz jeden siwy włos, na jego miejscu pojawią się trzy.

Fałsz: Jeśli wyrwiesz siwy włos, nie będzie się on mnożył – mówi Kellett. Przestrzega jednak przed wyrywaniem. Jeśli wyrywasz z siłą, możesz trwale uszkodzić mieszek włosowy, co może doprowadzić do tego, że przestanie on w ogóle produkować włosy.

Mit #2: Stres powoduje siwienie włosów.

Prawda, w pewnym sensie: Ta odpowiedź nie jest czarno-biała. Istnieją pewne badania, które pokazują, że stres może wpływać na produkcję melaniny pod skórą głowy, ale nie ma na to twardych dowodów.

Mit #3: Genetyka decyduje o tym, kiedy posiwiejesz.

siwe włosy - Genetyka decyduje o tym, kiedy posiwiejesz

Prawda: „Jest kilka genów, które odpowiadają za siwe włosy” – mówi Kellett. Nie jest to wyłączne dla jednej strony rodziny, więc spójrz na procenty siwych włosów zarówno swojej mamy, jak i taty. „Jeśli twoi rodzice poszli na siwiznę, jesteś bardziej prawdopodobny, aby przejść na siwiznę”.

Mit #4: Farbowanie włosów powoduje siwienie.

Fałsz: Ponieważ mieszki włosowe znajdują się pod skórą, nic, co zrobisz ze swoimi pasmami, gdy już wyrosną poza skórę głowy, nie będzie miało wpływu na to, czy posiwiejesz, czy nie, mówi Kellett.

Mit #5: Można laserem usunąć siwe włosy.

Fałsz: „Ponieważ urządzenia do depilacji laserowej działają na pigment, [nie działają] na siwe włosy” – mówi Kellett. „Zawsze mówię ludziom, że jeśli myślą o wykonaniu depilacji laserowej, powinni to zrobić, póki są młodzi”.