Włosy

Dlaczego włosy się przetłuszczają i co można z tym zrobić?

Dlaczego włosy się przetłuszczają i co można z tym zrobić

Świeżo umyte loki są zazwyczaj jedwabiście miękkie i gładkie. Dodatkowo, pięknie pachną! Jednakże, niektóre z nas mają tłuste włosy szybciej niż inne, co sprawia, że wyglądamy jakby od ostatniej kąpieli minęło trochę czasu.

Te z nas, które mają bardziej tłuste włosy mogą się zastanawiać, co sprawia, że nasze włosy są wyjątkowo tłuste. Dowiedzmy się tego.

Co powoduje przetłuszczanie się włosów?

Nasza skóra głowy produkuje naturalne olejki lub sebum, które pokrywają pasma włosów. Sebum służy dwóm celom:

  • Utrzymuje miękkość i nawilżenie otoczki, dzięki czemu włosy są lśniące i zdrowe.
  • Chroni pasma przed odwodnieniem i stresem oksydacyjnym.

Brzmi to świetnie, dopóki nie zauważysz, że Twoje włosy zbyt szybko się przetłuszczają.

Ale co to oznacza?

Tłuste włosy zazwyczaj oznaczają, że masz nadmiar oleju na skórze głowy. Może on zatykać cebulki włosów, obciążać je i sprawiać, że wydają się płaskie.

Zastanawiasz się, co jest przyczyną takiego nagromadzenia oleju? Zobaczmy.

Nie myjesz włosów wystarczająco często

Mycie włosów rzadziej niż 3 do 4 razy w tygodniu może powodować nadmierną produkcję sebum, co może powodować przetłuszczanie się włosów i ich obciążanie.

Używasz zbyt dużej ilości produktu

Nakładanie olejków, wosków i odżywek może spowodować nagromadzenie się większej ilości oleju. Jeśli Twój typ włosów nie wymaga dużej ilości wilgoci, produkty te mogą powodować nagromadzenie komórek skóry, co jeszcze bardziej nasila przekrwienie skóry głowy. Z czasem może to spowodować pojawienie się białych płatków lub łupieżu.

Za często myjesz włosy

Nadmierne mycie włosów – zwłaszcza jeśli masz włosy kręcone – może wysuszyć skórę głowy. Kiedy skóra głowy jest czysta, gruczoły łojowe produkują olej, aby zrekompensować brak wilgoci, co prowadzi do przetłuszczania się włosów.

Masz proste lub cienkie włosy

Bez fal i tekstury, olej łatwiej rozprowadza się w łodydze włosa, przez co włosy wydają się tłuste.

Masz nierównowagę hormonalną

Kiedy jesteś zestresowana, niespokojna lub przechodzisz przez cykl menstruacyjny, możesz przechodzić przez brak równowagi hormonalnej.

Brak równowagi może również wystąpić z powodu wysokiej glikemii lub diety mlecznej. W takim przypadku, poziom androgenów w Twoim organizmie wzrasta, wprowadzając Twoje ciało w stan stresu i wyzwalając nadmiar sebum.

Przetłuszczające się włosy mogą być również spowodowane między innymi nadmiernym poceniem się, narażeniem na zanieczyszczenia powietrza, stosowaniem odżywek z emolientami oraz wielokrotnym używaniem nieczystych ręczników do włosów i nakryć głowy.

Co zrobić, aby uniknąć przetłuszczania się włosów?

Aby uniknąć przetłuszczania się włosów:

Pozbądź się nagromadzenia produktów

Czasami tłustość włosów i skóry głowy ma niewiele wspólnego z produkcją oleju przez skórę głowy, a raczej jest spowodowana nagromadzeniem się produktu.

Dodaj do swojej pielęgnacji włosów zabieg detoksu skóry głowy. Pomoże ona usunąć nadmiar oleju i nagromadzonych produktów ze skóry głowy i włosów, jednocześnie stymulując korzenie, dzięki czemu uzyskasz zdrowe włosy bez tłustego wyglądu.

Ogranicz stosowanie produktów „klarujących” lub „oczyszczających” do jednego razu w tygodniu. Świetnie radzą sobie z usuwaniem nadmiaru nagromadzonych substancji, ale mogą wysuszać skórę głowy i sprawiać, że pasma będą podatne na łamanie.

Spraw, by suchy szampon stał się Twoim najlepszym przyjacielem

Spraw, by suchy szampon stał się Twoim najlepszym przyjacielem

Użyj suchego szamponu lub pudru dla dzieci, aby wyeliminować nadmiar oleju, zanim pojawi się on na Twoich pasmach i sprawi, że włosy będą wyglądały na tłuste. Pomoże Ci on również wykonać wymarzone upięcie bez obciążania włosów.

Dodatkowo, jest przenośny. Możesz więc wrzucić butelkę do torebki, by w razie potrzeby poprawić fryzurę w podróży.

Szampon i odżywka do włosów

Stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji włosów – czy to szamponów, czy odżywek – może zdziałać cuda, jeśli chodzi o wygląd i kondycję Twoich pasm.

Najlepiej szukać produktów, które zostały opracowane specjalnie z myślą o włosach przetłuszczających się. Szukaj produktów z zieloną herbatą, aloesem i składnikami nawilżającymi, które zamkną wilgoć w skórkach i pobudzą krążenie bez tłuszczu.

Używaj odpowiednich produktów do stylizacji

Czy często stylizujesz swoje włosy? Jeśli tak, używaj odpowiednich produktów do stylizacji.

Ciężkie produkty na bazie oleju mogą pomóc Ci w wykonaniu niesamowitego upięcia, ale mogą nadać włosom tłusty wygląd. Aby tego uniknąć, stosuj lekkie produkty do stylizacji na bazie pianki i zrezygnuj z narzędzi termicznych, aby nie pobudzać gruczołów potowych i nie zwiększać ilości pozostałości i nagromadzonych produktów.

Inne sposoby na uniknięcie przetłuszczania się włosów

Oto inne rzeczy, które możesz zrobić, aby uniknąć przetłuszczania się włosów:

  • Regularnie czyść szczotki do włosów i nakrycia głowy, aby mieć pewność, że nie rozprowadzasz osadu na włosach.
  • Wprowadź zmiany w swojej diecie, aby kontrolować produkcję sebum przez skórę głowy. Jedz dużo orzechów, nasion i nierafinowanych pełnych ziaren, aby poprawić stan włosów.
  • Często zmieniaj poszewki na poduszki. Dzięki temu unikniesz narażenia skóry głowy i włosów na nagromadzenie oleju na poduszce.
  • Unikaj zbyt częstego szczotkowania włosów. Rozprowadza ono olej na skórze głowy na całej długości pasm.