Wpisz w Google „jak szybko rosną włosy?”, a zostaniesz zasypany artykułami o tytułach takich jak „Jak szybciej zapuścić włosy” czy „Jak zapuścić długie włosy w 5 prostych krokach”. Intrygujące? Jasne, ale chodzi o to, że włosy rosną w określonym tempie i nie można tego zmienić (przynajmniej nie za pomocą produktów do pielęgnacji włosów). Wiemy, że to może być przykre, jeśli masz nadzieję, że do następnego sezonu odkryjesz, jak dodać kilka centymetrów do swojej grzywy. Choć nie możesz zmienić tempa wzrostu swoich włosów, wzmocnienie pasm może pomóc ograniczyć ich uszkodzenia i zapobiec łamaniu się, co sprawi, że będą wydawać się dłuższe (nawet jeśli rosną w takim samym tempie jak zawsze).
Tutaj odpowiemy na kilka najbardziej palących pytań dotyczących wzrostu włosów. Dowiesz się, jak szybko rosną włosy i jakie czynniki mogą hamować ich wzrost. Zdradzimy Ci również kilka wskazówek, jak wzmocnić słabe włosy, aby były mniej podatne na rozdwajanie końcówek i inne uszkodzenia.
Jak szybko rosną włosy?
Przejdziemy od razu do rzeczy: Włosy rosną średnio w tempie około pół cala na miesiąc, czyli sześć cali na rok. Każdy włos na głowie wyrasta z pojedynczego mieszka włosowego. U podstawy mieszka znajduje się cebulka, z której wyrastają nowe włosy. Wyżej wzdłuż mieszka (w kierunku skóry) znajduje się gruczoł łojowy, który wydziela olej, dzięki któremu włosy są natłuszczone. W cyklu wzrostu włosa wyróżnia się trzy fazy. Pierwsza to faza anagenu, kiedy w cebulce włosa aktywnie powstają nowe włosy. Po niej następuje faza katagenu, która charakteryzuje się okresem bezczynności i regresji. Na koniec następuje faza telogenu, znana również jako faza spoczynku. Na skórze głowy ta ostatnia faza może trwać nawet rok.
Włos jest żywy, gdy pozostaje w mieszku włosowym, ale nie wyłania się ze skóry, dopóki nie jest martwy. Włosy składają się głównie z martwych komórek keratynowych, ale łodyga włosa zawiera również inne istotne składniki, w tym wodę i lipidy, które odgrywają rolę w zachowaniu zdrowia i wyglądu włosów.
Jakie czynniki wpływają na wzrost włosów?
Średnie tempo wzrostu włosów wynosi około 6 centymetrów rocznie, ale liczba ta różni się znacznie u poszczególnych osób. Na szybkość wzrostu włosów wpływa kilka czynników, w tym wiek, genetyka i płeć: Na przykład badania pokazują, że włosy męskie rosną szybciej niż kobiece, a naturalne, teksturowane włosy rosną wolniej niż inne rodzaje włosów.I Czynniki zewnętrzne, które mogą wpływać na wzrost włosów to pora roku, poziom stresu i zdrowie skóry głowy. Dodatkowo, nadmierne łamanie się włosów może sprawić, że będą one wyglądały jakby rosły wolniej niż w rzeczywistości (dlatego fryzjerzy często zalecają podcinanie ich co 6-8 tygodni).
Jak utrzymać długie włosy: 5 porad
Choć nie możemy nauczyć Cię, jak sprawić, by Twoje włosy rosły szybciej, to odpowiednia pielęgnacja grzywy może zapobiec jej łamaniu się, co może sprawić, że włosy będą rosły szybciej. Poniżej przedstawiamy pięć wskazówek, których należy przestrzegać, by uzyskać długie, mocne i sprężyste pasma.
Zacznij od źródła
Badania wykazują, że zdrowy wygląd włosów zaczyna się od skóry głowy. Skóra głowy to w końcu skóra, a każda skóra potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, aby prawidłowo funkcjonować. Oczyszczaj i nawilżaj skórę głowy z taką samą troską, jaką okazujesz swoim pasmom.
Złuszczaj skórę głowy co tydzień
Podobnie jak na całym ciele, martwy naskórek na skórze głowy nieustannie się łuszczy, aby zrobić miejsce dla nowych komórek skóry. Przez większość czasu nie zauważysz tego naturalnego złuszczania, ale czasami może ono powodować widoczne łuszczenie się skóry. W niektórych przypadkach to łuszczenie się może powodować nadmierne przetłuszczanie się skóry, łupież i swędzenie – wszystko to może przeszkadzać w normalnym wzroście włosów. Pomóż rozwiązać problem nagromadzonych osadów, stosując peeling do skóry głowy, aby zapewnić mocnym, zdrowo wyglądającym włosom.
Unikaj nadmiernego mycia włosów
Chociaż regularne mycie włosów jest niezbędne, aby skóra głowy i włosy wyglądały i czuły się zdrowo, nadmierne mycie może mieć odwrotny skutek. Nawet przy najdelikatniejszej technice, szampon powoduje tarcie, które może osłabić trzon włosa, a z czasem doprowadzić do jego łamania i puszenia się. Na szczęście, dla większości osób codzienne mycie włosów nie jest konieczne. Jeśli już się myjesz, używaj delikatnego, nieobciążającego szamponu. Dowiedz się jak często myć włosy.
Odżywiaj swoje włosy
Po każdym umyciu włosów, powinnaś sięgnąć po lekką, ale bogatą w składniki nawilżające odżywkę, która pomoże odbudować zewnętrzną warstwę lipidową Twoich włosów. Odżywki pomagają również nasmarować trzon włosa i poprawić jego podatność na układanie, co z kolei może ograniczyć nadmierne łamanie się. Szukaj odżywki opracowanej z myślą o Twoim rodzaju włosów i ich specyficznych potrzebach. A gdy Twoje włosy potrzebują dodatkowej pielęgnacji, zastosuj maskę głęboko odżywiającą.
Nałóż warstwę ochronną
Aby zapewnić dodatkową warstwę ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, po prysznicu nałóż na włosy nawilżającą odżywkę bez spłukiwania. Odpowiedni produkt może również pomóc wzmocnić suche, zniszczone pasma i sprawić, że włosy będą gładsze i zdrowsze.