Skóra

Retinal czy Retinol?

Retinal czy Retinol - Kiedy i co wybrać do pielęgnacji skóry

Możesz pomyśleć, że retinal to po prostu retinol pod inną nazwą, ale jego głębokie różnice molekularne zmienią wszystko, co do tej pory wiedziałaś na temat uzyskania młodej skóry. Ta niezwykła cząsteczka, 11 razy szybciej niż retinol, przyspiesza nocny cykl naprawczy skóry, aby zwiększyć produkcję kolagenu i nadać cerze blasku.

Witamina A od dawna jest okrzyknięta złotym standardem w dziedzinie pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Ta potężna cząsteczka odnawia skórę, zwiększa produkcję kolagenu, zmniejsza wypryski, spłyca drobne linie i zmarszczki oraz rozjaśnia cerę.

Oczywiście, witamina A występuje w wielu różnych formach. Są wśród nich sprawdzone – retinol i kwas retinowy – oraz cząsteczki nowej generacji, takie jak retinaldehyd (retinal) i retinyl retinoate.

Jeśli chodzi o pielęgnację skóry bez recepty, zawsze chodzi o porównanie retinolu z retinalem. Te dwie molekuły wydają się królować, ale różnica między nimi nie zawsze jest tak wyraźna. Dlatego też przygotowaliśmy łatwy do wykonania przewodnik, który pomoże Ci wybrać odpowiednią dla Ciebie witaminę A.

Retinalne i retinolowe mapowanie twarzy

W większości przypadków retinal i retinol są stosowane na całej twarzy, szyi i dekolcie w celu zwalczania oznak starzenia.

Punktowe traktowanie niektórych obszarów twarzy witaminą A jest nietypową praktyką. Większość ekspertów zaleca stosowanie retinolu/retinalu na całej twarzy, nawet jeśli główny problem dotyczy konkretnego obszaru. Ponieważ witamina A pomaga zapobiegać oznakom starzenia, a także je korygować, może skutecznie leczyć jeden obszar, zapobiegając jednocześnie starzeniu się innych.

Jedynym wyjątkiem są oczy. Skóra wokół oczu jest niezwykle delikatna. W związku z tym jest szczególnie podatna na wrażliwość. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować z przeciwstarzeniowych korzyści retinolu i retinalu w okolicach delikatnych oczu. Pamiętaj tylko, aby stosować produkt przeznaczony do pielęgnacji skóry wokół oczu, który został opracowany specjalnie z myślą o niej.

Retinol vs retinal w zależności od rodzaju skóry

Wybór odpowiedniej witaminy A sprowadza się do rodzaju skóry i problemów, które próbujesz rozwiązać. Chociaż retinal i retinol działają w podobny sposób, mają kilka głębokich różnic, które sprawiają, że są odpowiednie dla różnych stanów skóry.

Na początek, retinal działa do 11 razy szybciej niż retinol. To sprawia, że jest idealny dla dojrzałych typów skóry, które chcą zobaczyć znaczną poprawę w liniach grzywny i zmarszczek tak szybko, jak to możliwe.

Oczywiście nie każdy potrzebuje tak ekstremalnego odmłodzenia skóry, dlatego młodsza skóra może lepiej radzić sobie z retinolem. Zwłaszcza jeśli chodzi o zapobieganie oznakom starzenia.

Co ciekawe, retinal jest jedynym retinoidem, który wykazuje bezpośrednie właściwości antybakteryjne. To czyni go idealnym dla osób ze skłonnością do wyprysków. Przy ciągłym stosowaniu zmniejsza ilość bakterii odpowiedzialnych za powstawanie wyprysków, dzięki czemu skóra wygląda czysto, promiennie i młodo.

Retinol czy retinal skuteczność

Zarówno retinol, jak i retinal przyspieszają regenerację komórek i produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra staje się jędrna, a jednocześnie zmniejsza się widoczność drobnych linii i zmarszczek. Pomagają również w hamowaniu produkcji nadmiaru melaniny, aby promować jaśniejszą i bardziej wyrównaną cerę.

Ich główną różnicą jest szybkość uzyskiwania rezultatów. Klinicznie udowodniono, że Retinal działa do 11 razy szybciej niż retinol.

Ponadto, retinal ma znacznie wyższy współczynnik złuszczania niż retinol, co przyczynia się do wyrównania kolorytu i promienności skóry.

Retinol vs retinal skutki uboczne

Zarówno retinal, jak i retinol mogą powodować łagodne podrażnienia przy pierwszym kontakcie ze skórą, ale efekty te są tymczasowe i pojawiają się zazwyczaj wtedy, gdy witamina A została wprowadzona zbyt szybko lub w zbyt dużej ilości.

Technicznie rzecz biorąc, retinol jest zazwyczaj łagodniejszy niż retinal, ale nowe osiągnięcia w dziedzinie technik enkapsulacji pozwoliły twórcom stworzyć produkty z retinalem, które są tak samo przyjazne dla skóry jak retinol.

Stopniowe wprowadzanie witaminy A do swojej rutyny jest najlepszym sposobem na uniknięcie podrażnień. Zacznij od niskiej zawartości procentowej. Przez pierwsze 2 tygodnie stosuj ją dwa razy w tygodniu, przez kolejne 2 tygodnie co drugą noc, a następnie co noc. Kiedy Twoja skóra nabierze tolerancji na ten składnik, możesz przejść do produktów o większej mocy.

Retinal czy retinol – nauka

Retinal czy retinol - nauka

Aby zrozumieć różnice retinal vs retinol, pomaga zrozumieć cykl witaminy A.

Kiedy witamina A nie jest wykorzystywana przez organizm, jest przechowywana w komórkach skóry w postaci estrów retinylu. Kiedy organizm jest gotowy do metabolizowania witaminy A, estry te są przekształcane w retinol, a następnie w retinaldehyd, zanim ostatecznie staną się kwasem retinowym.

Kwas retinowy jest aktywną formą witaminy A, formą, która jest faktycznie wykorzystywana przez skórę. Dlatego wszystkie odmiany witaminy A, w tym retinol i retinal, muszą zostać przekształcone w kwas retinowy, zanim zaczną działać.

Oznacza to, że kiedy retinal i retinol są stosowane na skórę, włączają się w cykl witaminy A na odpowiednich etapach. retinol musi zostać przekształcony w retinal, a następnie w kwas retinowy, podczas gdy retinal wymaga tylko jednego przekształcenia w kwas retinowy. Co kluczowe, ten ostatni etap jest niezwykle szybki w porównaniu z poprzednimi konwersjami, dlatego retinal jest w stanie zapewnić tak szybkie rezultaty.

Retinal a retinol na przestrzeni lat

Znaczenie witaminy A jest uznawane od tysięcy lat. W starożytnym Egipcie wątróbka (bogate źródło witaminy A) była stosowana jako rutynowy zabieg dla osób niedowidzących. Jednak dopiero na początku lat 60. dermatolodzy zaczęli zwracać uwagę na jej działanie miejscowe. Naukowcy odkryli, że retinol może łagodzić suche, swędzące choroby skóry, takie jak zapalenie skóry, a odkrycie to zapoczątkowało lata szeroko zakrojonych badań i prób klinicznych.

Do 1969 roku retinol został uznany za skuteczny środek na trądzik. Jego zdolność do przyspieszenia naturalnego procesu złuszczania skóry, była w stanie powstrzymać zablokowanie porów i w konsekwencji tworzenie się wyprysków.

Zaledwie 5 lat później dermatolodzy zauważyli, że pacjenci z trądzikiem, którym przepisano retinol, otrzymali korzyści przeciwstarzeniowe, a także czystą skórę. To właśnie wtedy retinol przeszedł drogę od leczenia trądziku do złotego standardu w zakresie przeciwdziałania starzeniu się skóry.

Retinal istnieje równie długo jak retinol, ale nie był badany w takim samym stopniu. Wynika to w dużej mierze z faktu, że jest on niezwykle trudny do ustabilizowania, więc do niedawna nie mógł być bezpiecznie stosowany w produktach do pielęgnacji skóry. Jednak teraz, dzięki nowym osiągnięciom w branży kosmetycznej, nie ma już takiej możliwości. Badania pokazują, że retinal posiada wszystkie zalety retinalu z dodatkową korzyścią w postaci przyspieszonego działania i bezpośredniej aktywności antybakteryjnej.