Skóra

Jak radzić sobie z suchymi dłońmi?

Jak radzić sobie z bolesnymi, suchymi i popękanymi dłońmi

Z wiekiem możesz zauważyć, że Twoje dłonie stają się bardziej suche i łatwiej pękają. Mogą być również zaczerwienione i łuszczyć się. To wszystko są oznaki suchej skóry.

Pęknięcia palców mogą sprawić, że nawet najprostsze czynności, takie jak pisanie na klawiaturze, przewracanie kartek czy zapinanie koszuli, staną się bardzo bolesne.

W medycynie sucha skóra jest znana jako xerosis. Jest to często naturalna część procesu starzenia się, choć może być również wczesną oznaką zapalenia skóry. To podrażnienie skóry ma trzy rodzaje, a wszystkie one powodują suchą, swędzącą skórę, a czasem wysypkę.

Ten artykuł wyjaśnia objawy i przyczyny suchości rąk, co można zrobić, aby uzyskać ulgę, i co należy wiedzieć przed użyciem produktów super glue na popękane ręce.

Symptomy

Najczęstsze oznaki silnie wysuszonej skóry to szorstka, łuszcząca się lub chropowata skóra. Możesz również zauważyć, że Twoja skóra jest zaczerwieniona. Jeśli masz ciemniejszą skórę, może ona wydawać się szara. Powszechne jest również uczucie swędzenia.

Jeśli skóra staje się zbyt sucha, pęknięcia mogą krwawić. Wtedy ból może nasilić się do tego stopnia, że obudzi Cię w środku nocy.

Co gorsza, Twoje ręce mogą ulec zakażeniu, jeśli do otwartej skóry dostaną się bakterie.

Przyczyny suchych dłoni

Z wiekiem skóra staje się cieńsza, bardziej sucha i produkuje mniej oleju. Słońce, wiatr i inne czynniki również zbierają swoje żniwo.

Mimo to, niektórzy ludzie są bardziej podatni na rozwój silnie wysuszonej skóry, mówi dr Barbara Reed, dermatolog i profesor kliniczny dermatologii na Uniwersytecie w Kolorado.

„Niektórzy ludzie po prostu robią mniej oleju w skórze, a inni są bardziej wrażliwi na chemikalia”, powiedziała. „Jeśli masz skłonność do egzemy lub pochodzisz z rodziny alergicznej, możesz mieć bardzo wrażliwą skórę, która reaguje na substancje chemiczne, takie jak konserwanty i substancje zapachowe, które mogą nasilać wysypki i suchość skóry”.

Osoby z łuszczycą są skłonne do silnego wysuszenia skóry. Tak samo jak osoby, które często myją ręce, takie jak pielęgniarki, kucharze, a nawet rzemieślnicy.

Osoby, które regularnie narażają swoją skórę na działanie substancji chemicznych, z dużym prawdopodobieństwem zauważą, że ich dłonie staną się suche i popękane.

Leczenie suchych dłoni

Leczenie suchych dłoni

Najlepszym sposobem leczenia, mówi Reed, jest zapobieganie. Jeśli to możliwe, unikaj nadmiernego mycia, zwłaszcza mydłami spłukującymi, które mogą zawierać chemiczne detergenty mogące dodatkowo wysuszyć skórę.

Nawilżaj skórę kilka razy dziennie gęstym emolientowym (natłuszczającym) kremem lub balsamem do rąk. Szukaj składników takich jak petrolatum, wosk i masło shea.

Delikatny, hipoalergiczny środek czyszczący, taki jak Cetaphil, zwykle mniej podrażnia skórę niż mydła zawierające pieniące się detergenty.

Pamiętaj jednak, że Cetaphil nie zabija bakterii ani wirusów. Jeśli więc obawiasz się rozprzestrzeniania grypy lub innych zarazków, użyj również żelu antybakteryjnego lub środka do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu.

Jeśli Twoja praca wymaga częstego mycia rąk lub pracy na mokro, noś lateksowe lub winylowe rękawiczki, aby chronić swoją skórę. Do prac suchych, takich jak ogrodnictwo, używaj rękawiczek z materiału.

Również inne wskazówki mogą przynieść ukojenie Twojej skórze:

  • Nałóż krem nawilżający zaraz po wyjściu spod prysznica lub kąpieli.
  • Unikaj produktów zawierających sztuczne substancje zapachowe, które mogą podrażniać skórę.
  • Włącz nawilżacz powietrza, aby utrzymać wilgoć w powietrzu.

Wraz z wiekiem może być konieczne wprowadzenie zmian w codziennej rutynie, takich jak:

  • Spędzanie mniej czasu na słońcu
  • Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, jeśli już to robisz
  • Branie krótszych i chłodniejszych pryszniców i kąpieli
  • Picie większej ilości płynów
  • Rzucenie palenia

„Nasza skóra staje się leniwa w wytwarzaniu takiej ilości oleju, jak się starzejemy” – powiedział Reed. „Więc ogólnie rzecz biorąc, sucha skóra może stać się znacznie bardziej dotkliwa z czasem”.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Reed zaleca rozmowę z dermatologiem lub pracownikiem służby zdrowia, jeśli Twoje ręce powodują duży dyskomfort. Natychmiast zgłoś się do lekarza, jeśli twoje ręce są spuchnięte, krwawią, mają miodową skorupę na wszelkich pęknięciach lub jeśli widzisz czerwone smugi przesuwające się w górę ramienia. Są to objawy poważniejszej infekcji.

Podsumowanie

Suchą skórę poznasz po tym, że ją widzisz. Może stać się szorstka, łuszcząca się i czerwona. Może nawet krwawić. Znalezienie przyczyny może być trudne, ponieważ może się do tego przyczynić kilka czynników, takich jak częstotliwość mycia rąk w ciągu dnia i wiek.

Możesz złagodzić dyskomfort, podejmując takie kroki, jak czujne stosowanie kremu nawilżającego i unikanie drażniących substancji chemicznych. Wiele osób zwraca się do super glue, aby naprawić pęknięcia skóry. Ale zrób badania przed wybraniem produktu. I skonsultować się z dostawcą usług medycznych w celu uzyskania porady.