publikacja artykułów sponsorowanych
Skóra

Skóra naczynkowa – jak dbać o cerę?

skora naczynkowa

To urocze, gdy ktoś się rumieni, prawda? Zapytaj osobę z cerą naczynkową o ten słodki rumieniec. Odpowiedź może cię zaskoczyć. Rumień może być zmorą większą niż możesz sobie wyobrazić.

Czym jest skóra naczynkowa?

Cera naczyniowa, czyli płytko unaczyniona. Pierwsze co Ci się z nią kojarzy to rumień. Wszyscy je mamy – przy stresujących zmianach, wysokim poziomie, stresie fizycznym, aż do momentu, gdy nie jesteśmy przyzwyczajeni do alkoholu, czy nagłych zmian temperatury. Jednak u jednych znikają natychmiast, u innych pozostają na dłużej. Zależy to od elastyczności naczyń krwionośnych. Przy cerze naczynkowej poziom tej elastyczności jest bardzo niski. Skóra jest cienka i wrażliwa, więc rumieńce długo na niej leżą, z czasem mogą doprowadzić do teleangiektazji, czyli tzw. pajączków. Wtedy możemy mieć do czynienia z chorobą skóry. Dla nas jest to informacja, że kosmetyki powinny być dobierane szczególnie starannie.

Pielęgnacja cery naczynkowej

Pielęgnacja cery naczynkowej to przede wszystkim profilaktyka, czyli wzmacnianie naczyń włosowatych, wyciszanie powstałego już rumienia oraz unikanie lub zapobieganie działaniu czynników, które mogą podrażniać skórę. Warto ograniczyć alkohol, pikantne potrawy, mocną kawę, aby nie wywołać rumienia „na własne życzenie”. To samo dotyczy gorących kąpieli, sauny i solarium, które odradzamy nawet osobom o mocnej, zdrowej skórze.

Kosmetyki do skóry naczynkowej

Zacznijmy od podstaw dbania o zdrową skórę – oczyszczania. Zwróć uwagę na produkty oczyszczające dedykowane dla skóry wrażliwej. Zbyt silne kosmetyki osłabiają barierę hydrolipidową, która w przypadku cery naczyniowej ma średnią odporność.

dbanie o cerę naczynkową

Czy złuszczanie martwego naskórka jest konieczne, gdy skóra i tak jest cienka?

Nadal jest konieczne, ale należy zachować w tym względzie ostrożność. Odradzamy peelingi ziarniste, które mogą podrażniać, a nawet wywoływać stany zapalne. Natomiast bardzo polecane są peelingi enzymatyczne. Dlaczego. Złuszczenie martwych komórek naskórka przyspiesza proces odnowy. Skóra wygląda młodziej, zdrowiej, a zmarszczki stają się płytsze.

Zbyt duża ilość promieniowania UV negatywnie wpływa na wszystkie rodzaje skóry, ale skóra naczynkowa jest w tym momencie szczególnie wrażliwa. Stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym to absolutna konieczność. Warto zaopatrzyć się w produkt, który będzie chronił przed każdym rodzajem promieniowania – UVA, UVB i Blue Light. Niebieskie światło emitowane przez ekrany urządzeń elektrycznych również nie jest obojętne dla skóry. Czy masz okulary, które chronią Twoje oczy? Bardzo dobrze. Programy, które łagodzą promieniowanie? Świetnie. A czy w tym momencie zadbałeś o swoją skórę?

Cera naczynkowa i przeciwdziałanie starzeniu się

Ta kwestia spędza sen z powiek wielu osobom z cerą naczynkową. Większość znanych ze skuteczności substancji anti-aging to składniki aktywne o działaniu drażniącym, a więc niewskazane w tym przypadku… chyba, że w odpowiednim stężeniu. Mimo delikatności skóry, możemy opóźnić proces starzenia. Mają na to wpływ wszystkie wymienione wyżej czynniki – ostrożność, stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi, regularne złuszczanie martwych komórek naskórka. Łącznie z odżywczym kremem na dzień i aktywnym kremem na noc mamy przepis na zadbaną, odmłodzoną skórę, nawet przy niskiej elastyczności naczyń krwionośnych.