Skóra

Najlepsze olejki eteryczne na oparzenia

Olejek lawendowy

Olejki eteryczne mają wiele zastosowań terapeutycznych. Niektóre olejki eteryczne mogą nawet leczyć drobne oparzenia. Chociaż można dostrzec korzyści zdrowotne olejków eterycznych przy oparzeniach drugiego stopnia, to wymienione tutaj olejki eteryczne są głównie stosowane przy oparzeniach pierwszego stopnia. Mimo to, te olejki eteryczne są dość skuteczne w leczeniu oparzeń i pęcherzy.

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to związki pozyskiwane z roślin. Wytwarza się je w procesie destylacji lub tłoczenia na zimno. Po wyekstrahowaniu z rośliny aromatycznych związków chemicznych, łączy się je z olejkiem nośnym, aby uzyskać produkt końcowy. Olejki eteryczne są bardzo silne i mają wiele właściwości leczniczych. Ponieważ są tak skoncentrowane, zazwyczaj stosuje się je miejscowo. Nie spożywaj olejków eterycznych, jeśli nie jest na nich napisane, że są dopuszczone do kontaktu z żywnością.

Jakie olejki eteryczne są dobre na oparzenia?

Niektóre z najlepszych olejków eterycznych na oparzenia to:

Olejek z mięty pieprzowej

Olejek z mięty pieprzowej

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest wytwarzany z rośliny o nazwie Mentha piperita. Wykazano, że mięta pieprzowa ma wiele zalet w miejscowym leczeniu bólu, a nawet jest pomocna w leczeniu drobnych oparzeń. Olejek eteryczny z mięty pieprzowej może pomóc zmniejszyć ból spowodowany oparzeniem i zmniejszyć stan zapalny w tym miejscu. Olejek z mięty pieprzowej jest silny, więc pamiętaj, żeby rozcieńczyć go w innym oleju nośnym, takim jak olej kokosowy, olej jojoba lub olej z awokado. Olejek z mięty pieprzowej może również podrażniać oczy lub skórę, jeśli nie zostanie rozcieńczony, dlatego pamiętaj, żeby dobrze zmyć olejek po użyciu.

Olejek z dziurawca

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) to mały, żółty kwiatek często używany do leczenia ran. Olejek eteryczny z dziurawca jest nie tylko korzystny w leczeniu ran, ale także w leczeniu oparzeń. Ponadto dziurawiec ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, które pomagają łagodzić oparzenia i zapobiegać infekcjom.

Olejek lawendowy

Olejek lawendowy

Olejek eteryczny z lawendy jest wytwarzany z roślin z rodziny lawendowatych (Lavandula). Lawenda ma właściwości lecznicze dla skóry i ran. Pomaga ukoić skórę, zmniejszyć stan zapalny i wspomaga regenerację komórek skóry. Te właściwości sprawiają, że olejek eteryczny z lawendy jest również pomocny w leczeniu oparzeń. Z tego powodu olejek lawendowy jest często wymieniany jako najlepszy środek na oparzenia. Oprócz właściwości wymienionych powyżej, olejek eteryczny z lawendy ma także właściwości łagodzące ból i właściwości antybakteryjne, które mogą zapobiegać infekcjom.

Inne domowe sposoby na oparzenia

Niektóre dodatkowe domowe sposoby na oparzenia to:

  • Włożenie poparzonej skóry do chłodnej wody (nie zimnej).
  • Zastosowanie chłodnego okładu na oparzone miejsce.
  • Aloe vera
  • Miód
  • Ograniczenie ekspozycji na słońce
  • Maści antybiotykowe
  • Unikanie otwierania pęcherzy po oparzeniach

Oparzenia skóry mogą być bolesne. Chociaż gojenie się poparzonej skóry wymaga czasu, są pewne rzeczy, które możemy zrobić, żeby wspomóc i przyspieszyć jej regenerację. Jednym z najlepszych domowych sposobów na oparzenia jest stosowanie olejków eterycznych. Zawsze, kiedy się oparzysz, najlepiej jest najpierw umieścić poparzoną skórę w chłodnej wodzie na 10-20 minut. Następnie zastosuj jeden z olejków eterycznych wymienionych powyżej, aby uzyskać dodatkowe korzyści. Możesz kontynuować stosowanie olejków eterycznych na oparzenia w ciągu dnia przez kilka dni, aż skóra się zagoi.