publikacja artykułów sponsorowanych
Skóra

Czym jest czysta gliceryna?

Czym jest czysta gliceryna

Gliceryna, zwana również glicerolem, to alkohol cukrowy stosowany w żywności, mydłach, lekach i produktach do pielęgnacji skóry. Możesz uzyskać czystą glicerynę ze źródeł roślinnych lub zwierzęcych. Ten artykuł wyjaśnia niektóre z zastosowań i korzyści płynących z gliceryny oraz gdzie można ją zdobyć.

Czym jest czysta gliceryna?

Gliceryna jest rodzajem węglowodanu znanym jako alkohol cukrowy lub poliol. Ten bezwonny płyn ma słodki smak i syropowatą konsystencję. Podczas gdy gliceryna występuje naturalnie w roślinach poprzez fermentację cukrów, większość gliceryny w dzisiejszych czasach jest produkowana z hydrolizy tłuszczów i olejów.

Pierwsza próba wyprodukowania gliceryny przez człowieka miała miejsce w 1779 roku przez K. W. Scheele, szwedzkiego chemika, kiedy to gotował mieszaninę oliwy z oliwek i innej substancji chemicznej zawierającej ołów.

Gęsty, przezroczysty płyn, który Scheele wydzielił z oleistej mieszaniny, nazwał glicerolem ze względu na jego słodki smak („glykos” po grecku oznacza słodki). Metoda Scheelego została wykorzystana do pierwszej komercyjnej produkcji gliceryny, która szybko znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach, m.in. w ochronie zdrowia, kosmetykach i żywności.

Obecnie gliceryna stosowana w produktach komercyjnych ma co najmniej 95% czystości. Wiele komercyjnie wytwarzanych produktów glicerynowych zawiera różne ilości gliceryny i innych zanieczyszczeń, w tym soli, wody i innych związków organicznych.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) oraz inne instytucje zajmujące się zdrowiem potwierdziły, że gliceryna jest bezpieczna dla ludzi.

Czysta Gliceryna Korzyści

Gliceryna jest wszechstronnym związkiem o wielu korzyściach zdrowotnych.

Zdrowie skóry. Gliceryna jest powszechnie uważana za najskuteczniejszy humektant. Humektanty to substancje pochłaniające wodę, które pomagają utrzymać wilgoć. Ta właściwość gliceryny pomaga zachować wilgoć w skórze.

Badanie z 2017 roku wykazało, że gliceryna jest skutecznym środkiem nawilżającym skórę.

Warstwa rogowa jest najbardziej zewnętrzną warstwą skóry i jest istotną warstwą, jeśli chodzi o zatrzymywanie wilgoci w organizmie. Badania pokazują, że zastosowanie gliceryny do warstwy rogowej zwiększa jej zdolność do zatrzymywania wilgoci. Badanie z 2021 roku wykazało, że gliceryna nie tylko zwiększa zdolność warstwy rogowej do zatrzymywania wilgoci, ale także poprawia jej strukturę. Potrzeba jednak więcej badań, aby zrozumieć mechanizmy zaangażowane w ten efekt.

Gliceryna zwiększa również zdolność skóry do absorbowania wilgoci lub wody z otoczenia. W osobnym badaniu podkreślono ochronne właściwości gliceryny w przeciwdziałaniu czynnikom drażniącym skórę. Według tego badania, powinowactwo gliceryny do wody chroni skórę przed wieloma czynnikami drażniącymi i wzmacnia jej funkcje regeneracyjne.

Badania sugerują, że funkcja odbudowująca gliceryny uruchamia proces gojenia się skóry. Gliceryna zgromadzona w warstwie rogowej naskórka pomaga skórze zatrzymać wilgoć i przyspiesza gojenie się ran. Gliceryna jest niezbędna do normalizacji warstwy skóry i jej gojenia.

Łagodzi zaparcia. Gliceryna ma właściwości przeczyszczające, które mogą być stosowane w leczeniu zaparć. Badania pokazują, że gliceryna ma łagodne właściwości stymulujące, które poprawiają ruchy jelit i wspomagają przechodzenie stolca. Gliceryna działa jak smar, przyciągając wodę do stwardniałego stolca i pomagając mięśniom jelita wypychać odpady.

Poprawia wydajność sportową. Niektóre badania pokazują, że gliceryna może pomóc w poprawieniu wydajności sportowej. W badaniu z 2012 roku z udziałem 40 uczestników stwierdzono, że suplementy glicerynowe zwiększały indywidualną zdolność do wykonywania zadań fizycznych. Jednak ich przyjmowanie prowadziło do wzrostu masy ciała. Możliwym wyjaśnieniem wzrostu wagi był efekt zatrzymywania wody przez glicerynę.

Badanie z 2011 roku wykazało, że przyjmowanie suplementów gliceryny i kreatyny poprawiło funkcje sercowo-naczyniowe. Uczestnicy tego badania również przybrali na wadze, prawdopodobnie z powodu retencji wody.

Zastosowanie czystej gliceryny

Gliceryna jest stosowana w wielu branżach, w tym w pielęgnacji skóry, pielęgnacji włosów i higienie jamy ustnej. Według raportu FDA z 2019 roku, gliceryna jest trzecim najczęściej używanym składnikiem w kosmetykach po wodzie i zapachu. Gliceryna znajduje się obecnie w 23 366 produktach, w tym:

 • Pomadki do ust
 • Produkty do koloryzacji włosów
 • Mydła do kąpieli
 • Detergenty
 • Produkty do pielęgnacji skóry
 • Produkty do opalania
 • Produkty dla niemowląt
 • Kremy pod oczy
 • Produkty do golenia
 • Odżywki do włosów
 • Produkty do pielęgnacji jamy ustnej
 • Leki doustne
 • Substancja słodząca w cukierkach i ciastkach (ze względu na wysoką zawartość cukru)
 • Rozpuszczalnik i środek konserwujący w produktach spożywczych
 • Baza do lodów i past do zębów (ze względu na zdolność do utrzymania gładkiej konsystencji)

Według Personal Care Products Council, gliceryna była stosowana w stężeniu do 99,4% w niektórych produktach kosmetycznych, co wskazuje na jej skuteczność w pielęgnacji skóry. Ponadto osobom z zapaleniem opon mózgowych, zapaleniem mózgu, urazem ośrodkowego układu nerwowego i udarem mózgu podaje się glicerynę dożylnie, ponieważ pomaga ona obniżyć ciśnienie wewnątrz mózgu.

Gliceryna jest popularnym humektantem, który pomaga zachować wilgotność w wielu produktach, takich jak rozdrobniony kokos, pianki marshmallows, miękkie cukierki i słodycze.

W przemyśle farmaceutycznym jest szeroko stosowana jako smar i substancja utrzymująca wilgoć oraz jako podstawowy składnik wielu syropów na kaszel, maści, środków wykrztuśnych, znieczulających i pastylek. Producenci używają również gliceryny do produkcji kapsułek z lekami.

Gliceryna leczy również jaskrę i inne choroby oczu, w których występuje zwiększone ciśnienie na oczy. Osobom z ostrą jaskrą przepisuje się doustną glicerynę w celu zmniejszenia ciśnienia i przeprowadzenia procedur medycznych.

Możliwe skutki uboczne stosowania gliceryny

Czysta gliceryna

Chociaż gliceryna ma kilka korzyści, odnotowano rzadkie przypadki reakcji alergicznych. Ważne jest, aby pamiętać, że istnieją różne preparaty glicerynowe dla dorosłych i dzieci.

W badaniu z 2016 roku zgłoszono wysypkę skórną u osoby po zastosowaniu gliceryny. Lekarze zazwyczaj przeprowadzają testy płatkowe, aby sprawdzić, czy Twoja skóra jest wrażliwa. Polega to na nałożeniu niewielkiej ilości gliceryny na skórę i odczekaniu, aby sprawdzić, czy wystąpiły jakiekolwiek reakcje niepożądane.

Gdzie można dostać czystą glicerynę?

Możesz kupić czystą glicerynę w każdym sklepie murowanym lub internetowym. Generalnie nie potrzebujesz recepty lekarskiej, aby kupić płynną glicerynę. Ale należy sprawdzić z lekarzem przed użyciem go w jakiejkolwiek formie lub w jakikolwiek sposób, czy to zewnętrznie lub doustnie.