publikacja artykułów sponsorowanych
Włosy

Jakie są czynniki wpływające na siwienie włosów?

Jakie są czynniki wpływające na siwienie włosów

Najczęściej myślimy o siwych włosach jako o oznakach starzenia się. I rzeczywiście, jest to najczęstsza i naturalna przyczyna siwienia włosów u ludzi. Jednak zaskakująco, kilka innych czynników może spowodować, że posiejesz się wcześniej niż się spodziewasz. I chociaż genetyka jest czynnikiem decydującym o tym, kiedy włosy zmienią kolor, to DNA nie jest jedyną rzeczą, za którą można je winić. Oto co musisz wiedzieć o tym, jak pojawiają się siwe włosy i jakie czynniki mają na to wpływ.

Jak to się dzieje, że włosy siwieją?

Zanim zagłębimy się w różne czynniki przyczyniające się do powstawania siwych włosów, ważne jest, aby zrozumieć zmiany komórkowe, które prowadzą do siwienia włosów. Kolor naszych włosów jest uwarunkowany genetycznie. Wyspecjalizowane komórki produkujące pigment, zwane melanocytami, wytwarzają substancję chemiczną zwaną melaniną, która nadaje włosom określony kolor. Melanocyty żyją wokół mieszka włosowego i zasadniczo wstrzykują melaninę do komórek keratyny, gdy te wychodzą ze skóry głowy.

Kiedy jesteśmy młodzi, mamy mnóstwo melanocytów dostarczających pigmentu do naszych mieszków włosowych, ale z wiekiem (a czasami wcześniej u niektórych osób w zależności od ich genetyki), zaczynamy tracić melanocyty. A kiedy melanocyty odejdą, nie wracają. Dlatego nie ma możliwości odwrócenia lub poprawienia wyglądu siwych włosów, gdy już do tego dojdzie. Z tego powodu szczególnie ważne jest, aby zrozumieć, co może przyczynić się do siwizny poza starzeniem się (i na szczęście niektóre z tych czynników mogą być możliwe do zapobieżenia).

Stres i siwe włosy

Prawdopodobnie najczęstszą przyczyną siwych włosów poza starzeniem się jest stres. Kiedy większość z nas myśli o stresie, przywołujemy obrazy naszego zapracowanego i wymagającego stylu życia, który nieuchronnie prowadzi do stresu. Jednak różne rodzaje stresu mogą mieć wpływ na kolor włosów. Musimy pamiętać, że za każdą zmianą fizjologiczną, taką jak siwienie włosów (a nawet za problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca), stoi jakaś forma fizjologicznego stresu w tkankach organizmu.

Stres oksydacyjny

Stres oksydacyjny to rodzaj stresu, który występuje, gdy w organizmie nie ma wystarczającej ilości antyoksydantów do zwalczania wolnych rodników. Wolne rodniki to niestabilne cząsteczki, które mogą odciągać elektrony od zdrowych komórek, powodując, że nasze własne komórki stają się niestabilne i w końcu nieefektywne. Dobrze znany przykład wolnych rodników pochodzi ze słońca i późniejszych uszkodzeń skóry, które czasami mogą prowadzić do raka skóry i innych komplikacji skórnych.

Zasadniczo, zbyt wiele stresu oksydacyjnego powoduje, że komórki przestają funkcjonować. Na przykład w przypadku siwiejących włosów, nadmiar wolnych rodników może zakłócać produkcję melanocytów, powodując bielenie lub siwienie włosów. Dlatego unikanie przyczyn stresu oksydacyjnego, takich jak nadmierna ekspozycja na słońce i spożywanie toksyn, może mieć duże znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia.

Stres związany z trybem życia

siwe włosy

Bardziej znajoma forma stresu dla większości z nas jest ten który przychodzi od nasz ruchliwie dziennego życia. Z naszymi prymitywnymi przodkami, nasza reakcja stresowa była sposobem na utrzymanie nas w bezpieczeństwie przed drapieżnikami. Nasza reakcja „walcz lub uciekaj” pomagała nam reagować w niebezpiecznych sytuacjach, które zagrażały naszemu zdrowiu i życiu. Dziś ten system reakcji nadal dyktuje, jak nasze ciała reagują pod każdym rodzajem stresu, czy to przed ważnym egzaminem lub przemówieniem, czy też spiesząc się, by odebrać dzieci po szkole, nasze ciała reagują tak samo.

Ale nie mieliśmy być chronicznie w stanie walki lub ucieczki. Rzeczywiście, było to zarezerwowane dla tych krytycznych czasów, kiedy stanęliśmy w obliczu kryzysu, który mógł oznaczać życie lub śmierć. Jednak wiele osób żyje w ciągłym stanie walki lub ucieczki, co powoduje długotrwałe problemy zdrowotne, takie jak choroby układu krążenia. I tak, jest to również czynnik powodujący przedwczesne siwienie włosów.

Niedobory witaminowe a siwe włosy

Inną przyczyną utraty pigmentacji włosów jest niedobór witamin. Na przykład, niedobory B6, B12, biotyny, witaminy D, witaminy E i ferrytyny mogą powodować wczesne siwienie. Co ciekawe, niektóre badania pokazują, że uzupełnianie w organizmie tych składników odżywczych poprzez odpowiednią suplementację może pomóc przywrócić kolor włosów. Jak na razie większość innych czynników wpływających na siwiznę jest nieodwracalna, więc potrzeba więcej badań, by zrozumieć, w jaki sposób odpowiednie odżywianie może wpłynąć na kolor włosów.

Palenie i przedwczesna siwizna

W miejsce naszej wcześniejszej wzmianki o stresie oksydacyjnym przychodzi największy winowajca napędzający stres oksydacyjny – palenie. Wiele badań wykazało, że osoby palące są znacznie bardziej narażone na wcześniejszą siwiznę w porównaniu z tymi, które nie palą. Rzucenie palenia jest jednym z najważniejszych kroków, jakie należy podjąć, aby zapobiec przedwczesnemu siwieniu włosów (i wielu innym problemom zdrowotnym).

Inne przyczyny siwych włosów i co możesz zrobić?

Powyższe czynniki przyczyniające się do powstawania siwych włosów są prawdopodobnie najbardziej powszechne. Należy jednak pamiętać, że niektóre praktyki fryzjerskie, takie jak zabiegi koloryzacji, mogą również wpływać na naturalny pigment włosów. Rzeczywiście, wiele chemikaliów używanych do farbowania włosów może „zabić” melanocyty, pozostawiając cię z matowymi, pozbawionymi życia i koloru włosami. Niektóre produkty do włosów, które zawierają szkodliwe substancje chemiczne, mogą również pozbawić Twoje włosy ich naturalnego koloru.

Jeśli martwi Cię fakt, że siwiejesz wcześniej niż się spodziewasz, zastanów się najpierw, czy w Twoim życiu występują któreś z powyższych czynników. Czy są obszary, w których możesz wprowadzić zmiany, takie jak zmniejszenie obciążenia stresem, poprawa diety lub rzucenie palenia? Jeśli nie masz żadnych oczywistych odpowiedzi na podstawie powyższych czynników, pomocne może być spotkanie z lekarzem, aby wykluczyć inne przyczyny, takie jak pewne warunki zdrowotne, które mogą być uleczalne.