Włosy

Dlaczego moja linia włosów jest tak wysoka?

Dlaczego moja linia włosów jest tak wysoka

Wiele osób martwi się posiadaniem wysokiej linii włosów. Rzeczywiście, im wyższa linia włosów, tym bardziej się martwimy, ponieważ może to być oznaką trwałej utraty włosów. Jednak wysoka linia włosów nie zawsze jest oznaką utraty włosów. W rzeczywistości, wysoka linia włosów może być po prostu sposobem na życie lub może wskazywać na to, w jakim punkcie życia się znajdujemy. Wyjaśnijmy więc, co może oznaczać wysoka linia włosów.

Co to jest wysoka linia włosów?

Linia włosów to naturalnie występująca cecha fizyczna, w której mieszki włosowe zatrzymują się w pełnej linii na czole. Linia ta wyznacza miejsce, w którym powinny rosnąć włosy i gdzie zaczyna się twarz. Jednak linia włosów nie zawsze jest jednolitą linią na czole. Wiele osób ma naturalnie wdowi szczyt, który polega na tym, że linia włosów dochodzi do punktu na środku czoła.

Geny są głównym czynnikiem decydującym o tym, gdzie zaczyna się linia włosów. Niektórzy ludzie rodzą się z niższą linią włosów, podczas gdy inni mogą mieć średnią lub wysoką linię włosów. Co ciekawe, nasze linie włosów zmieniają się naturalnie w ciągu życia. W młodości mamy linię młodocianą, czyli taką, która zaczyna się niżej niż z wiekiem.

Większość mężczyzn, a także wiele kobiet, zaczyna rozwijać „dojrzałą” linię włosów po osiągnięciu wieku kilkunastu lub dwudziestu lat. Dojrzała linia włosów jest całkowicie normalna i polega na tym, że linia włosów przesuwa się o ½ cala lub nieco więcej od miejsca, w którym znajdowała się w okresie dojrzewania. Dojrzewająca linia włosów to nie to samo co cofająca się linia włosów.

Co powoduje wysoką linię włosów?

Na posiadanie wysokiej linii włosów składa się wiele czynników:

Genetyka – Niektórzy ludzie mają naturalnie wyższą linię włosów. Często jest to po prostu część twojej konfiguracji genetycznej. Jeżeli jesteś ciekawa, czy wysoka linia włosów jest spowodowana genetyką, przyjrzyj się członkom swojej rodziny w różnym wieku.

Być może będziesz musiała odwołać się do zdjęć starszych członków rodziny, by przypomnieć sobie, kiedy byli młodsi. Jakie wzorce widzisz, które się wyłaniają? Czy osoby w młodszym wieku mają średnią linię włosów czy wyższą? Czy widzisz krewnych, którzy z wiekiem zmagają się z cofającą się linią włosów?

Wiek – Jak już wspomnieliśmy, linia włosów naturalnie przesuwa się z wiekiem. Powinna jednak przesunąć się tylko nieznacznie, gdy osiągniesz dojrzałość. Jeśli linia włosów nadal podnosi się wyżej, może to być znak, że tracisz włosy.

Łysienie androgenowe – Nie możemy ignorować faktu, że wysoka linia włosów może być również oznaką utraty włosów. Wiele schorzeń związanych z utratą włosów może mieć wpływ na linię włosów. Jednak większość osób z utratą włosów cierpi na łysienie androgenowe, czyli łysienie typu męskiego lub żeńskiego. Łysienie androgenowe jest zazwyczaj wynikiem naszej genetyki i często pogarsza się z wiekiem.

Stan ten może powodować różne wzorce utraty włosów. U mężczyzn utrata włosów często objawia się jako cofanie się linii włosów, przerzedzenie lub łysienie plamy na koronie, lub zmiany w linii włosów, gdzie nie jest już prosta. Linia włosów może mieć raczej kształt litery „V”. U kobiet utrata włosów wygląda zazwyczaj jak poszerzająca się linia przedziałka lub przerzedzenie wokół skroni.

Jak mogę stwierdzić, czy moja linia włosów dojrzewa lub się obniża?

Pozostaje więc pytanie, czy wysoka linia włosów jest normalną częścią osiągania dojrzałości, czy też jest to znak, że zmagasz się z wypadaniem włosów. Istnieje kilka przesłanek wskazujących na to, że wysoka linia włosów jest spowodowana ich wypadaniem.

Linia włosów staje się nierówna – Linia włosów powinna być zawsze prosta lub przechodzić w subtelny punkt, taki jak wdowi szczyt, jeśli się z nim urodziłeś. Wdowi szczyt jest normalną cechą fizjologiczną. Jeśli jednak wdowi szczyt staje się coraz bardziej wyraźny, może to być oznaką cofania się linii włosów.

Włosy wokół skroni stają się cieńsze – zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą doświadczyć przerzedzenia włosów wokół skroni w przypadku utraty włosów.

Spowolniony wzrost włosów – Jeśli zauważasz, że potrzeba więcej czasu, aby zwiększyć długość włosów, może to być oznaką kurczących się mieszków włosowych. W łysieniu androgenowym mieszki włosowe stają się mniejsze, co utrudnia wzrost włosów. DHT, czyli dihydrotestosteron, jest główną przyczyną kurczenia się mieszków włosowych. W konsekwencji poszczególne pasma włosów mogą stać się również cieńsze i delikatniejsze.

Swędząca, podrażniona skóra głowy – Zdrowie skóry głowy jest niezwykle ważne dla wzrostu włosów. Jeśli zauważysz, że skóra głowy staje się bolesna, podrażniona lub swędzi, możesz tracić włosy. Podjęcie środków w celu zwiększenia krążenia i zmniejszenia stanu zapalnego może pomóc w przyspieszeniu wzrostu włosów.

Co mogę zrobić, aby zmienić linię włosów?

linia włosów

Jeśli masz naturalnie wyższą linię włosów bez związku z utratą włosów, niewiele możesz zrobić, aby ją obniżyć, poza chirurgią kosmetyczną. Jeśli zdecydujesz się na operację, lekarz może wykonać przeszczep włosów lub zmniejszenie czoła. Pamiętaj, że osoby, które mają naturalnie wysoką linię włosów, nie mają mieszków włosowych bliżej „średniej” linii włosów, ponieważ ich genetyka decyduje o tym, gdzie kończą się mieszki włosowe. Dlatego też, farmaceutyczne produkty do odrastania włosów nie będą skuteczne w przypadku naturalnie wysokiej linii włosów.

Wierzcie lub nie, ale wysokie linie włosów spowodowane utratą włosów są często łatwiejsze do leczenia. Wiemy, że łysienie androgenowe jest trudną do leczenia chorobą, która dotyka ponad 50% mężczyzn i prawie 40% kobiet. Chociaż możesz wydawać się bezsilny, gdy linia włosów zaczyna się cofać lub pojawia się nierówna linia włosów, możesz podjąć kroki, aby powstrzymać regresję:

Jedz dobrze zbilansowaną dietę – Musisz uzyskać odpowiednią ilość określonych składników odżywczych, aby zoptymalizować wzrost włosów. Przyjmowanie suplementu wspierającego włosy może zapewnić, że otrzymujesz wystarczającą ilość odpowiednich składników odżywczych wspierających wzrost włosów.

Leczenie chorób skóry głowy – Zdrowe włosy zaczynają się od zdrowej skóry głowy. Upewnij się, że leczysz wszelkie dolegliwości związane ze swędzeniem lub stanem zapalnym, ponieważ oba te czynniki mogą pogorszyć wypadanie włosów.

Wykonaj mikronakłuwanie – Zwiększenie krążenia w skórze głowy jest niezbędne dla wzrostu włosów. Stosując micro-needling, tworzysz maleńkie obrazki w skórze głowy, które umożliwiają gojenie, zwiększoną produkcję kolagenu i zwiększony przepływ krwi.

Używaj Nanoxidilu – Produkty, które zawierają Nanoxidil 5% zapewniają doskonałe rezultaty odrastania włosów. Nanoxidil to potężny preparat, który hamuje aktywność DHT w mieszkach włosowych, zwiększa krążenie w skórze głowy, zapobiega zwłóknieniom okołomieszkowym i blokuje przewlekłe stany zapalne. Osoby stosujące Nanoxidil widzą, że ich włosy zaczynają rosnąć w miejscach, w których przestały, w tym w wierzchołku i na linii włosów.

Używaj dobrych szamponów – Produkty do pielęgnacji włosów zawsze mają kontakt z naszą skórą głowy. Dlatego istotne jest, aby używać szamponów, które nie pogarszają stanu skóry głowy i nie wysuszają istniejących mieszków włosowych.

Jeśli martwi Cię wysoka linia włosów, ważne jest, aby określić, czy wysoka linia włosów jest po prostu częścią tego, kim jesteś, czy jest to oznaka utraty włosów. Wczesne działanie jest kluczowe, jeśli chodzi o walkę z utratą włosów. Zacznij od oceny włosów i spotkania z dermatologiem, aby upewnić się, że jesteś na dobrej drodze do utrzymania linii włosów na pożądanym poziomie.