publikacja artykułów sponsorowanych
Zdrowie

Uziemienie: 5 sposobów, w jaki może pomóc ci w walce z chorobami

Uziemienie

Kiedy ostatni raz chodziłeś boso po piasku, trawie lub w lesie? Dla większości ludzi nie zdarza się to zbyt często. Ale teraz dowiadujemy się, że może być więcej powodów, aby zacząć traktować tego typu działania jako priorytet.

Ruch znany jako „uziemienie” lub „uziemienie” ogarnia scenę holistycznego zdrowia. Co to jest uziemienie? Chodzenie boso na zewnątrz, z podeszwami stóp wolnymi, aby bezpośrednio połączyć się z powierzchnią ziemi, jest główną czynnością, która jest częścią uziemienia lub praktyki uziemienia.

Choć na początku może się to wydawać dziwne – zrzucenie butów i zagłębienie palców w ziemi lub piasku, albo spacer po trawie wolnej od pestycydów – istnieją dowody na to, że może to być bardzo korzystne dla zdrowia, ponieważ zmniejsza uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki (zwane również „stresem oksydacyjnym”), stres, stany zapalne i ból.

Co to jest uziemienie?

Uziemienie to czynność polegająca na wprowadzeniu ciała w bezpośredni kontakt z ziemią. Kontakt ten jest bezpośredni, co oznacza, że skóra (najczęściej stopy) dotyka ziemi lub wody. Rdzenne kultury praktykują uziemienie od tysiącleci, więc nie jest to nowa praktyka, ale w ostatnich latach zyskuje na popularności, ponieważ coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę, jak bardzo straciliśmy codzienny kontakt z naszym naturalnym otoczeniem.

Idea uziemienia polega na tym, że planeta, na której żyjemy (Ziemia) jest źródłem korzystnej negatywnej energii, do której możemy się „podłączyć”, aby zrównoważyć pozytywny ładunek, który gromadzimy w wyniku naszego typowego, nowoczesnego stylu życia, w którym często brakuje regularnego kontaktu z naturą, zwłaszcza bezpośredniego.

Rodzaje i produkty uziemienia

Istnieją dwa główne sposoby praktykowania uziemienia: na zewnątrz lub wewnątrz. Tradycyjne uziemienie na zewnątrz nie wymaga żadnego sprzętu i może być wykonane wszędzie tam, gdzie można nawiązać kontakt z ziemią. Jest to zazwyczaj uważane za najlepszy i najłatwiejszy sposób.

Produkty do uziemiania wewnątrz budynków obejmują:

  • Maty uziemiające: Maty te twierdzą, że zmniejszają ekspozycję na EMF (pole elektryczne i magnetyczne) i umożliwiają połączenie ciała z ziemią w pomieszczeniach. Wyglądają one jak maty do jogi, ale mają kontroler i są podłączone do pól elektrycznych wydzielanych z powierzchni ziemi. Mogą być łatwym sposobem na praktykowanie uziemienia podczas pracy przy biurku, stania w łazience lub kuchni, oglądania telewizji lub rozmowy przez telefon.
  • Buty do uziemienia: Większość butów ma dziś gumowe podeszwy, ale buty uziemiające mają podeszwy ze skóry naturalnej. Chodzi o to, że przepuszczalność skóry umożliwia połączenie z ziemią, które jest blokowane przez buty ze standardową podeszwą.
  • Opaski uziemiające: Są to elastyczne, regulowane opaski, które można umieścić na nadgarstkach i ramionach. Niektórzy ludzie lubią je nosić podczas gotowania, pracy lub robienia czegokolwiek innego wokół domu, kiedy nie mogą być na zewnątrz.
  • Łóżko uziemiające: Stworzono rodzaj elektrycznie naładowanego łóżka, które posiada srebrne druty, które są połączone z ładunkiem elektrycznym ziemi po podłączeniu do portu „uziemienia”. Łóżka te w zasadzie posiadają systemy przewodzące, które przenoszą elektrony z ziemi do ciała. Więc nawet gdy jesteśmy wewnątrz, spanie w „łóżku uziemiającym” może być w stanie pomóc nam wchłonąć efekty elektryczności ziemi i znormalizować nasze rytmy okołodobowe i wzorce snu. Kładzenie się lub spanie w łóżku jest prawie jak spanie na zewnątrz na trawie, według Clinta Obera.
  • Arkusze uziemiające: Arkusze uziemiające mają przewód uziemiający przeznaczony do podłączenia do portu uziemienia gniazdka ściennego lub uziemionego pręta, który ma na celu połączenie cię z ziemią podczas snu.

Jak widać, istnieje wiele opcji praktykowania uziemienia w pomieszczeniach, ale większość ekspertów zgadza się, że nie ma to jak praktykowanie uziemienia na zewnątrz w tradycyjny sposób. Uziemienie się na zewnątrz, a nie w pomieszczeniach, dodaje również główne korzyści zdrowotne z natury, których po prostu nie można uzyskać będąc wewnątrz.

Nauka o uziemieniu: Jak działa uziemienie?

Najlepszą częścią uziemienia (lub uziemienia) jest to, że jest to super proste i całkowicie bezpłatne. Nie wymaga niczego poza twoim gołym ciałem i chęcią spróbowania czegoś, co może wydawać się „trochę nie na miejscu”.

Możesz być nieco sceptyczny wobec tego zjawiska, więc pozwól mi wyjaśnić więcej o podstawach tego, jak działa uziemienie i zapewnić trochę solidnej nauki o uziemieniu:

  1. Twoje ciało przepływa przez pewien rodzaj prądu elektrycznego. Jak stwierdza Journal of Environmental and Public Health:

Jest to ustalony, choć nie powszechnie doceniany fakt, że powierzchnia Ziemi posiada nieograniczone i stale odnawiane zasoby wolnych lub ruchomych elektronów. Ujemne ładunki Ziemi mogą stworzyć stabilne wewnętrzne środowisko bioelektryczne dla normalnego funkcjonowania wszystkich systemów ciała, co może być ważne dla ustawienia zegara biologicznego, regulacji rytmów okołodobowych i zrównoważenia poziomu kortyzolu.
  1. Twoje ciało jest naturalnie zdolne do absorbowania ładunków elektrycznych z ziemi, ponieważ Twoja skóra działa jak „przewodnik”. Uważa się, że twoje stopy, a konkretnie pewne punkty w kulach stóp, są szczególnie dobre w odbieraniu elektryczności ziemi.

Ale z powodu naszego nowoczesnego sposobu życia – na przykład, zawsze nosząc buty i żyjąc większość naszego życia nad ziemią w naszych domach lub biurach, które znajdują się kilka pięter wyżej w wysokich budynkach – tracimy kontakt z naturalną „elektryczną” siłą ziemi.

  1. „Ludzkie ciało jest w pierwszej kolejności elektryczne, a w drugiej chemiczne”, jak twierdzi ekspert od uziemienia Clint Ober. Mózg, bicie serca i aktywność neuroprzekaźników, na przykład, wszystkie polegają na sygnałach elektrycznych, więc kiedy nasza elektryczność jeśli off, tak może być pewne aspekty naszego zdrowia.

Chodzi o to, że będąc w kontakcie z planetą, siła elektryczna pochodząca z ziemi może pomóc obniżyć stan zapalny i zwalczyć wolne rodniki. Termin „uziemienie” został nawet opatentowany jako naturalna metoda zmniejszania stanów zapalnych wywołujących choroby.

5 korzyści zdrowotnych wynikających z uziemienia

Do tego momentu, niestety, nasz obecny model opieki zdrowotnej dostarczył nam bardzo mało, jeśli w ogóle, badań na temat znaczenia bioelektrycznego składnika naszego zdrowia. Ale pomysł, że ziemia ma impuls elektryczny, który wpływa na nasze ciało nie jest niczym nowym. Zostało to udowodnione i dobrze zrozumiane przez wiele lat i jest ważnym aspektem zapobiegania wypadkom lub urazom w takich dziedzinach jak promieniowanie, gaz, dynamit czy chirurgia.

Tak więc wiele informacji, które posiadamy na temat bioelektrycznych wpływów na nasze zdrowie, zostało wykonanych poza obszarem nauk medycznych i badań związanych ze zdrowiem. Jednak, mimo że mamy tylko kilka solidnych badań na temat korzyści zdrowotnych płynących z impulsów bioelektrycznych, wielu z nas „doświadczyło” tych korzyści z pierwszej ręki.

Na przykład, czy kiedykolwiek doświadczyłeś spaceru po plaży lub przechadzki po parku, pozwalając swoim bosym stopom dotknąć trawy lub piasku i poczułeś uczucie spokoju?

Znane korzyści płynące z uziemienia wiążą się z redukcją wolnych rodników, która ma miejsce w organizmie, gdy wchodzi on w kontakt z „wolnymi elektronami”, pochodzącymi z ziemi lub z żywności, która z niej wyrosła.

Zmniejsza stan zapalny

Mówiąc prościej, uważa się, że napływ wolnych elektronów z powierzchni Ziemi pomaga zneutralizować wolne rodniki i zmniejszyć zarówno ostry, jak i przewlekły stan zapalny oraz przyspieszone starzenie. Eksperci od uziemienia i uziemiania wierzą, że ta praktyka może pomóc w poprawie krążenia, co oznacza, że jesteś w stanie lepiej rozprowadzić składniki odżywcze po całym organizmie, a także odprowadzić odpady i toksyny. W rzeczywistości, poprawa krążenia może mieć ogromny wpływ na organizm na wiele sposobów – od zwiększenia poziomu energii do zmniejszenia obrzęków.

Według raportu opublikowanego w Alternate Therapies in Health and Medicine, „Zapalenie jest obecnie uznawane za przytłaczające obciążenie dla stanu zdrowia naszej populacji i podstawę znacznej liczby chorób. Osoby starsze generalnie ponoszą ciężar zachorowalności i śmiertelności, co może odzwierciedlać podwyższone markery stanu zapalnego wynikające z dekad wyborów stylu życia.”

Jak uziemienie pomaga zatrzymać stan zapalny? Zapalenie, które wyzwala choroby dla tak wielu ludzi, jest w dużej mierze uważane za spowodowane brakiem elektronów w twoich tkankach.

Kiedy twoje ciało wyczuwa, że jesteś „atakowany” lub chory, dostarcza reaktywne formy tlenu (ROS) do miejsca urazu, co jest innym sposobem na powiedzenie, że uruchamia reakcję zapalną w próbie uzdrowienia i obrony. Kiedy to nastąpi, niektóre wolne rodniki mogą przedostać się do otaczających tkanek i uszkodzić zdrowe części ciała poprzez zwiększenie obrzęku, bólu, ciepła i zaczerwienienia.

Powód, dla którego chcemy jeść dużo żywności o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy jest taki sam, jak powód, dla którego chcemy praktykować uziemienie. Antyoksydacyjne elektrony w twoim ciele pomagają zapewnić, że uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki nie wymkną się spod kontroli i nie doprowadzą do wysokiego poziomu zapalenia i szybszego starzenia się, tak jak robią to pokarmy przeciwzapalne. Zasadniczo, wolne lub ruchome elektrony z ziemi mogą rozwiązać przewlekły stan zapalny, służąc jako naturalne antyoksydanty!

Przekonanie o korzyściach płynących z uziemienia jest takie, że elektrony mogą być wchłaniane ze spodu stóp, gdy dotykają ziemi, a następnie te mogą przemieszczać się w dowolnym miejscu w twoim ciele, gdzie tworzą się wolne rodniki. Antyoksydacyjne elektrony pomagają anulować wolne rodniki, a tym samym powstrzymać uszkodzenia DNA i inne formy „stresu oksydacyjnego”.

Pomaga obniżyć poziom hormonów stresu

Przewlekły stres może zabić jakość życia, jak prawdopodobnie doświadczyłeś z pierwszej ręki. Ale na szczęście czas spędzony w naturze może naprawdę pomóc odwrócić pewne uczucia stresu i niepokoju.

W jednym z podwójnie ślepych badań, w którym badano wpływ uziemienia na 58 zdrowych dorosłych, wykorzystano przewodzące plastry samoprzylepne umieszczone na podeszwie stopy każdego uczestnika, aby odczytać ich sygnały elektryczne. Badani byli narażeni na 28 minut w stanie nieuziemionym, a następnie 28 minut z podłączonym przewodem uziemiającym. Kontrolerzy byli uziemieni przez 56 minut.

Po uziemieniu około połowa badanych wykazała „nagłą, niemal natychmiastową zmianę wartości średniej kwadratowej (rms) elektroencefalogramów (EEG) z lewej półkuli mózgu.” Uważa się, że zmiany te oznaczają pozytywne zmiany i niższe reakcje na stres.

Dziewiętnastu z 22 uczestników uziemienia doświadczyło również zmniejszenia pulsów objętości krwi (BVP). Po uwzględnieniu wpływu na właściwości elektrofizjologiczne mózgu i muskulatury, zarejestrowane za pomocą odczytów EEG, EMG i BVP, wyniki badań sugerują znacznie większe obniżenie ogólnego poziomu stresu i wyników napięcia u uczestników uziemienia w porównaniu z grupą kontrolną.

Może pomóc Ci lepiej spać

Badanie z 2007 roku opublikowane w Journal of Alternative and Complimentary Medicine wykazało, że połączenie ciała ludzkiego z ziemią podczas snu (uziemienie) normalizuje dzienny rytm kortyzolu i poprawia wzorce snu. Wynika to z wpływu, jaki hormony stresu wywierają na twój naturalny rytm okołodobowy, energię i zdolność do spokojnego snu.

Proponuje się, że ziemskie „dobowe rytmy elektryczne” ustawiają zegary biologiczne dla hormonów regulujących sen i aktywność. Wszyscy doświadczyliśmy podrzucania i obracania się w łóżku, nie mogąc zasnąć z powodu pędzących myśli.

Kiedy nasze ciała nie są zgodne z naturalnymi rytmami ziemi, w tym wzorcami światła i ciemności lub ładunkami „elektrycznymi”, cierpi na tym nasz sen i odporność. Styl życia w pomieszczeniach, który wielu z nas prowadzi, może być jedną z przyczyn rosnących przypadków zespołu przewlekłego zmęczenia.

Jedno z badań z 2006 roku opublikowane w Journal of European Biology and Bioelectromagnetics obserwowało wzorce poziomów kortyzolu pacjentów przed i po uziemieniu. Stwierdzono, że ich wzrosty i spadki kortyzolu były rozproszone i nieco nieprzewidywalne u dorosłych, zanim zaczęli praktykować uziemienie.

Po uziemieniu ich poziomy kortyzolu były bardziej zgodne z naturalnymi rytmami ziemi i słońca; mieli wyższy kortyzol wcześnie rano, kiedy naturalnie potrzebujemy więcej, aby czuć się czujni i obudzeni, a następnie mieli niższy kortyzol w nocy, kiedy musimy się zrelaksować, aby zasnąć na noc.

Elektrycznie i chemicznie mówiąc, słaby sen jest często objawem wysokiego poziomu hormonów stresu, takich jak kortyzol. Obniżając naszą reakcję na stresujące wydarzenia w naszym życiu, możemy łatwiej zasnąć i utrzymać sen. A sen jest kluczowy dla uzdrowienia organizmu na najbardziej podstawowym poziomie – podnosi naszą odporność, daje nam wystarczająco dużo energii do prawidłowego trawienia, zwalcza zachcianki żywieniowe lub przyrost masy ciała i wspiera zdrowy sposób myślenia.

Może pomóc zwiększyć energię

Wiele osób odkryło, że uziemienie może poprawić ich energię lub zwalczyć niskoprocentowe ciągłe zmęczenie. Może to być jeden z efektów ubocznych lepszego snu, ale także wynikać z poprawy hormonów i niższych poziomów stanu zapalnego.

Na przykład, wiele badań wskazuje na fakt, że wyższy poziom kortyzolu okrada organizm z energii. Fizjologiczny stres i kortyzol mają ścisły związek; stres wpływa na kortyzol, a kortyzol może dodatkowo zwiększyć reakcje na stres. Ten cykl może prowadzić do zmęczenia i problemów ze snem, a nawet zachcianek na pokarmy o niskiej zawartości składników odżywczych, cukier i nadmiar kalorii, które dalej prowadzą do niskiego poziomu energii.

Może pomóc w zmniejszeniu bólu

Zapalenie jest głównym źródłem bólu, ponieważ zwiększa obrzęk, sztywność, zmniejszenie ruchomości i zniekształcenia. Zapalenie w stawach i tkankach są główną przyczyną bólu związanego z przewlekłymi warunkami, takimi jak zapalenie stawów.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RA), na przykład, jest autoimmunologiczną chorobą zapalną, która zwykle obejmuje ból w wielu stawach, a także objawy takie jak zmęczenie, gorączka, utrata wagi, zapalenie oczu, niedokrwistość i zapalenie płuc. U osoby z RZS, organizm uwalnia enzymy, które atakują własne zdrowe tkanki, niszcząc tym samym wyściółkę stawów.

Poprzez obniżenie stanu zapalnego, bardzo możliwe jest, aby pomóc w zwalczaniu bólu spowodowanego przez przewlekłe zaburzenia autoimmunologiczne, urazy, bóle głowy, problemy menstruacyjne i tak dalej.

Jedno z badań pilotażowych z 2010 roku porównywało poziom bólu u dorosłych, którzy byli uziemieni w porównaniu z grupą kontrolną po intensywnych ćwiczeniach, które powodowały bolesność mięśni. Wyniki wykazały, że uziemienie ciała do ziemi zmieniło środki aktywności układu odpornościowego i bólu.

Wśród nieuziemionych mężczyzn nastąpił oczekiwany, gwałtowny wzrost liczby białych krwinek (oznaka reakcji zapalnej) i większe odczuwanie bólu po ćwiczeniach. Dla porównania, uziemieni mężczyźni mieli tylko niewielki spadek białych krwinek, wskazujący na mniejszy stan zapalny i doświadczyli krótszego czasu regeneracji.

Jak „zrobić” uziemienie

Korzyści z uziemienia

Nie ma czegoś takiego, jak uziemienie „za dużo” i prawdopodobnie im więcej będziemy robić, tym większe korzyści zauważymy. Jednocześnie nawet krótkie okresy bezpośredniego kontaktu z ziemią w ciągu dnia mogą pomóc. Możesz to zrobić poprzez bezpośredni kontakt z ziemią, skałami lub wodą, więc możesz chodzić boso po naturalnej powierzchni lub pływać w naturalnym zbiorniku wodnym.

Niektóre sposoby na rozpoczęcie bardziej bezpośredniego kontaktu z ziemią mogą obejmować: chodzenie boso do skrzynki pocztowej, uprawianie ogrodu bez butów, grillowanie na świeżym powietrzu boso, kładzenie się bezpośrednio na piasku na plaży zamiast siedzenia na krześle i wiele innych łatwych, realistycznych sposobów. Jak zrobić uziemienie brzmi całkiem przyjemnie, prawda?

Ryzyko i skutki uboczne

Czy istnieją jakieś potencjalne negatywne skutki uboczne uziemienia? Oczywiście, musisz uważać na to, gdzie chodzisz boso i uważać na wszelkie niebezpieczne materiały (takie jak szkło lub ostre kamienie), które mogą być obecne w miejscu uziemienia.

Czy istnieją jakieś zagrożenia związane z matą uziemiającą? Niektóre źródła zalecają unikanie stosowania wewnętrznych produktów uziemiających, takich jak maty, w środowiskach o wysokim napięciu, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo stania się przewodnikiem dla ścieżki uziemienia. Aby zmniejszyć to zjawisko, należy odłączyć lub uziemić wszelkie urządzenia elektryczne, które przyczyniają się do powstawania wysokich napięć i wyłączyć niepotrzebne wyłączniki.

Zawsze dokładnie przestrzegaj instrukcji produktu i skonsultuj się z lekarzem przed użyciem produktów uziemiających w pomieszczeniach, jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią, masz problemy z lekami lub obecnie przyjmujesz leki.