Włosy

Przewodnik po cyklach wzrostu włosów

Przewodnik po cyklach wzrostu włosów

Zrozumienie cyklu wzrostu włosa jest niezbędne dla osób próbujących odwrócić proces przerzedzania i utraty włosów. Istnieje kilka różnych teorii na temat tego, jak zmniejszyć wypadanie włosów i zwiększyć ich wzrost, ale jedna rzecz jest stała: zwiększenie grubości i długości włosów wymaga utrzymania ich w fazie wzrostu w cyklu wzrostu. Jednak wiele z naszych zachowań i niektóre choroby włosów mogą skrócić lub nawet zatrzymać fazę wzrostu, pozostawiając nas z przerzedzonymi głowami włosów. Twój przewodnik po cyklach wzrostu włosów pomoże Ci lepiej zrozumieć, jak rosną Twoje włosy, abyś mogła mieć zdrowsze i gęstsze włosy.

Anatomia włosów

Znajomość anatomicznej budowy włosa jest doskonałym punktem wyjścia do lepszego zrozumienia cyklu wzrostu włosa. Włosy składają się z dwóch głównych części: mieszka włosowego i łodygi włosa.

Mieszek włosowy jest tym, co zakotwicza pojedynczy włos w skórze głowy. Mieszek składa się z brodawki i cebulki, które znajdują się pod powierzchnią skóry głowy. W cebulce rosną nowe komórki wokół mieszka włosowego, dzięki czemu staje się on dłuższy, natomiast brodawka dostarcza krew do mieszka. Dopływ krwi jest kluczowy dla wzrostu włosów, ponieważ dostarcza tlen i składniki odżywcze, które pomagają włosom rosnąć.

Łodyga włosa to Twój włos. Zasadniczo, włosy składają się z białka keratyny, która jest zamknięta w ochronnej warstwie zwanej otoczką. Na głowie mamy tysiące łodyg włosów i nie wszystkie rosną jednocześnie. Dlatego normalnym jest, że każdego dnia tracimy włosy (50-100) i nie zauważamy znaczącej zmiany w ich grubości.

Kilka innych struktur i procesów również wspiera wzrost włosów. Na przykład, gruczoły łojowe to gruczoły olejowe w skórze, które odgrywają ważną rolę w odżywianiu i nawilżaniu włosów. Wzrost włosów nie jest ograniczony do tego, co dzieje się na i w skórze głowy: na wzrost włosów mogą wpływać inne czynniki w organizmie, w tym hormony i stres.

Cykl wzrostu włosów

Na cykl wzrostu włosa składają się trzy fazy: anagen, katagen i telogen. W normalnych warunkach każda faza trwa określoną ilość czasu. Jednak zakłócenia cyklu wzrostu mogą sprawić, że Twoje pasma staną się cieńsze, krótsze i bardziej łamliwe. Co więcej, każde pasmo włosów znajduje się w swoim własnym cyklu wzrostu, co oznacza, że nie wszystkie włosy na Twojej głowie wypadną jednocześnie – fuj! Przyjrzyjmy się dokładnie każdej fazie cyklu wzrostu włosów.

Faza anagenu

Anagen to faza wzrostu w cyklu wzrostu włosa. W tej fazie komórki cebulki szybko się dzielą, tworząc nowe włosy. Faza ta trwa średnio od 2 do 7 lat, po czym mieszki włosowe przechodzą w stan spoczynku. Im dłużej trwa ta faza i im rzadziej ścinasz włosy, tym dłużej będą one rosły. Większość włosów może urosnąć o 18-30 centymetrów, w zależności od tego, jak dobrze dbasz o swoje włosy i ciało. Ogólnie rzecz biorąc, genetyka, wiek, ogólny stan zdrowia i nawyki związane z włosami określają długość anagenu.

Kilka rzeczy może zakłócić fazę anagenu. Na przykład, telogen jest stanem, który zmusza wiele mieszków włosowych do opuszczenia fazy anagenu. W tym przypadku, stresujące wydarzenie, takie jak operacja, utrata bliskiej osoby, choroba czy poród, powoduje tymczasową utratę włosów. Dodatkowo, choroby takie jak łysienie androgenowe skracają i tłumią fazę anagenu, pozostawiając osoby z przerzedzonymi liniami włosów, cofniętymi liniami włosów i łysiejącymi koronami.

Faza katagenu

Faza wzrostu w każdym mieszku włosowym w końcu musi się zakończyć, ponieważ wzrost nowych i zdrowych pasm włosów jest niezbędny. Dlatego po fazie anagenu mieszki włosowe przechodzą w katagen, czyli krótką fazę przejściową, w której ustaje wzrost. W porównaniu z długą fazą anagenu, katagen trwa tylko około 2-3 tygodni. W tej fazie włos zaczyna odrywać się od dopływu krwi. W tym momencie nazywany jest włosem klubowym. Zazwyczaj włosy klubowe są najdłuższymi włosami, ponieważ zakończyły fazę wzrostu i przygotowują się do zrzucenia. Aktywność komórkowa cebulki sprawia jednak, że włosy pozostają nienaruszone, dopóki nowe włosy nie wypchną ich z cebulki.

Faza telogenu

W końcu włosy wchodzą w fazę spoczynku, czyli telogen. Chociaż faza ta jest uważana za fazę „spoczynku”, to w rzeczywistości jest to bardzo aktywna faza dla cebulki, ponieważ przygotowuje ona nową łodygę włosa. Telogen trwa około trzech miesięcy i jest to faza, w której włosy w klubie w zasadzie czekają na wypadnięcie. Gdy w mieszku włosowym pojawi się nowy włos, wypycha on włoski klubowe, powodując ich wypadanie. Niektóre cykle wzrostu włosów zaliczają wypadanie do czwartej fazy cyklu wzrostu włosów. Egzogen trwa tylko dzień lub dwa i oznacza koniec cyklu wzrostu włosów.

Około 10% włosów znajduje się w telogenie w dowolnym momencie. Większość ludzi nie zauważa jednak normalnego wypadania włosów, ponieważ 80-90% włosów jest stale w fazie anagenu. Wypadanie może stać się zauważalne w pewnych sytuacjach, jak na przykład w przypadku telogenu. W tym przypadku, jakiś stresujący czynnik zmusza więcej włosów niż normalnie do przejścia w fazę telogenu. Dlatego też, ludzie zazwyczaj zauważają znaczny wzrost wypadania włosów około trzech miesięcy po stresującym wydarzeniu. Podczas gdy normalnym zjawiskiem jest utrata 50-100 włosów dziennie, osoby z telogenem mogą tracić nawet 300 włosów dziennie. Z czasem włosy wracają do swojej pierwotnej grubości po telogenie effluvium, ale stan ten może być zaskakujący.

Jak wspierać cykl wzrostu włosów?

jak rosną włosy

Jeśli chcesz mieć dłuższe, grubsze i zdrowsze włosy, celem jest utrzymanie ich w fazie anagenu tak długo, jak to możliwe. Osoby z wypadaniem włosów mają zazwyczaj mniej mieszków włosowych w fazie anagenu, a niektóre schorzenia nawet całkowicie skracają tę fazę. Na przykład, osoby cierpiące na łysienie typu męskiego lub żeńskiego zmagają się z utratą włosów prawdopodobnie związaną z genetyką. W tym przypadku testosteron zwany DHT skraca fazę anagenu i obkurcza mieszki włosowe, które w efekcie produkują cieńsze, krótsze pasma włosów. Wiedza o tym, co jest przyczyną wypadania włosów, to świetny punkt wyjścia do znalezienia rozwiązań, które pozwolą utrzymać włosy w fazie anagenu tak długo, jak to możliwe.

Aby utrzymać włosy w długiej i zdrowej fazie anagenu, spróbuj wdrożyć następujące rozwiązania:

Zmniejsz stres. Omówiliśmy, jak stres może spowodować, że Twoje włosy przestawią się z aktywnego wzrostu na fazę spoczynku. Dlatego utrzymywanie poziomu stresu na minimalnym poziomie jest niezbędne, by utrzymać jak najwięcej pasm w fazie wzrostu. Dodatkowo, stres przez długi czas może prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych i innych dolegliwości zdrowotnych, które mogą na zawsze zahamować wzrost włosów.

Jedz zdrową dietę. Pokarmy, które spożywamy wpływają na każdą komórkę naszego ciała, w tym na nasze włosy. Upewnij się, że Twoja dieta jest bogata w białka, zdrowe tłuszcze, witaminy, minerały i przeciwutleniacze.

Przyjmuj suplementy na porost włosów. Suplement przeznaczony specjalnie dla włosów może zapewnić im składniki odżywcze, których potrzebują, aby rosnąć.

Bądź miła dla swoich włosów. Ostre zabiegi stylizacyjne i środki chemiczne mogą mieć negatywny wpływ na włosy w fazie anagenu. Staraj się unikać stosowania środków chemicznych, gorących narzędzi do stylizacji i fryzur, które obciążają mieszki włosowe.

Używaj produktów, które przeciwdziałają wypadaniu włosów. Technologia stworzyła nowe, niesamowite produkty, które tłumią działanie DHT u osób z łysieniem androgenowym i zapobiegają utracie włosów z powodu telogenu.

Jeśli zmagasz się z wypadaniem włosów, kup całą linię w DS Laboratories po produkty, które przedłużą fazę anagenu cyklu wzrostu włosów.